Už je to pro ni rutina. Probudí se, nasnídá, sedne do auta svého kolegy Vadima Kobzeva a jedou z Moskvy do 120 kilometrů vzdáleného města Pokrov. Tam zaparkují před trestaneckou kolonií IK-2, ohlásí se na vrátnici a v autě čekají, až je pustí za jejich klientem, ruským opozičníkem Alexejem Navalným. Čekají dlouhé hodiny a občas se nedočkají vůbec. A druhý den znovu. Navalného advokáti přijíždějí každý den.

„Budeme to dělat pořád. Bojíme se o Alexejův život a naše návštěvy jsou způsobem, jak mu zajistit bezpečí,“ řekla HN advokátka Olga Michajlovová.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Navalnyj má v trestanecké kolonii strávit přes dva roky. Poslal ho tam moskevský soud poté, co se začátkem roku vrátil do Ruska z Německa, kde se léčil z loňské otravy jedem typu novičok. Právě kvůli léčbě v zahraničí nechodil za probačním úředníkem, což mu už dříve uložil soud jako součást podmínečného trestu. Po návratu do Moskvy to soud označil za porušení podmínky a ruského opozičníka poslal do tábora do IK-2. Vězení je považované za jedno z nejpřísnějších v celém Rusku a jeho vedení dává jasně najevo, že advokáti tu nejsou vítáni.

„Při příjezdu se ohlásíme na bráně, ale dovnitř nás nepustí. Běžně čekáme před branou čtyři až pět hodin, než si pro nás přijde dozorce. Ten znovu zkontroluje doklady a odvede nás do čekárny,“ popisuje Michajlovová. V čekárně pak stráví vždy alespoň hodinu, než přivedou Navalného.

Snaží se žertovat, ale trpí

„V místnosti sedí za sklem a mluvíme spolu pomocí telefonu. Je tam kamera, ale nevíme, jestli nahrává také zvuk,“ líčí Michajlovová. Podle ní se tak vězeňská služba snaží advokáty od pravidelných návštěv odradit. „Čekáme, i když žádní jiní návštěvníci tam nejsou. Přitom místností pro setkávání tam mají více než dost,“ tvrdí advokátka.

Byla to právě Michajlovová, která po setkání s Navalným zveřejnila, že kvůli velkým bolestem v zádech ztrácí cit v pravé noze. „On se snaží vždy žertovat, ale teď bylo vidět, že opravdu trpí. Vězeňský felčar mu na to předepsal dvě tablety brufenu denně, což přirozeně nepomáhá,“ říká Michajlovová.

Popisuje, že Navalnyj začal mít problémy se zády ještě ve vazební věznici Matrosskaja tišina v Moskvě. Někteří lidé se domnívají, že může jít o vedlejší efekt otravy novičokem. „Spekulovat o tom můžeme, ale nemůžeme to vědět. Protože za celou dobu ho nevyšetřil žádný lékař,“ říká rozzlobeně advokátka.

Sám Navalnyj komentoval svoje zdravotní potíže na Instagramu typicky ironickým způsobem. „Ztratil jsem cit v částech pravé nohy. Když se o ni opřu, tak jednoduše upadnu. To mě trochu rozčiluje, přece jen jsem si v posledních letech na svou pravou nohu docela zvykl. Nerad bych se s ní rozloučil. Na druhou stranu, když ti život dal citrony, udělej z nich limonádu,“ uvedl.

„Představuji si, jak budu chodit po base se stylovou hůlkou. Ještě lepší by byla dřevěná noha. Stanu se pirátem! Budu říkat hlášky typu Mě se bojí samotný kapitán Flint. Jenom nevím, kde sehnat pirátského papouška. Možná nějaký poletí nad vězením, tak si ho chytím,“ vtipkoval Navalnyj na sociální síti.

Alexej Navalnyj (44)

■ Ruský právník a opoziční aktivista se od roku 2009 zaměřuje na kritiku korupce v Rusku. Upozorňuje také na lidská práva a kritizuje režim prezidenta Vladimira Putina. Podílel se na organizování protirežimních demonstrací, publikoval články. Jeho videokanál na YouTube má přes šest milionů odběratelů.

■ 2. února 2021 jej odsoudil moskevský soud ke 3,5 roku odnětí svobody. Od trestu byla odečtena doba, kterou strávil v domácím vězení. V trestanecké kolonii stráví dva roky a osm měsíců.

■ Loni v srpnu zkolaboval. Byl hospitalizován s příznaky otravy a převezen do Německa, kde se léčil a zotavoval. Bezprostředně po návratu byl v lednu zatčen a soud mu změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný. Jeho zadržení vyvolalo v Rusku masivní protesty, při nichž policie zadržela tisíce lidí.

„On vždy bude až do posledního okamžiku žertovat, ale tohle není dobrá situace,“ říká Michajlovová. „Ptáte se, jak vypadá? No jak asi vypadá člověk, který už dva týdny nespal,“ odpovídá na otázku, jak na ni Navalnyj za zdmi tábora působí. Naráží tím na status vězně se sklony k útěkům, který vězeňská správa Navalnému přisoudila ještě v Moskvě. Kvůli tomu ho dozorci kontrolují každou hodinu, ve dne i v noci.

„Probouzím se každou hodinu, když vedle mé postele stojí člověk ve vaťáku. Natáčí si mě na kameru a říká: Dvě hodiny třicet minut, vězeň Navalnyj, má sklony k útěku. Je na místě. Tak znova klidně usnu s myšlenkou na to, že existují lidé, kteří na mě myslí a nikdy mě neztratí. To je přece skvělé!“ napsal Navalnyj na Instagram.

Čekám důtku kvůli úsměvu

Na stejné sociální síti se dlouholetý opoziční lídr „pochlubil“ i tím, že za dva týdny pobytu v IK-2 dostal již šest napomenutí. Odpovědná komise bude ještě rozhodovat o dalších asi 20 hlášeních. Mezi nimi jsou výtky za to, že vstal z postele deset minut před budíčkem, že přišel na setkání s advokáty v tričku nebo že odmítl sledovat videopřednášku, a označil ji dokonce za idiotskou. „Čekám důtku s odůvodněním: Široce se usmíval v době, kdy podle denního rozpisu měl trpět,“ reagoval Navalnyj.

Napomenutí v lágru ale není jen nějaká formalita. V okamžiku, kdy počet důtek překročí předem určenou hranici, vězeň skončí na samotce v oddělení kázeňských trestů. Hranice je různá, v jednotlivých táborech se liší od dvou napomenutí po deset. Na samotce není ani postel. Odsouzený spí na betonu a v cele jsou jen holé zdi.

„To by bylo nepříjemné, protože podmínky tam jsou podobné mučení,“ uvedl Navalnyj. Nebyl by však první z rodiny, kdo by na takové samotce skončil. Navalného mladší bratr Oleg byl v roce 2014 odsouzen ke 3,5 roku vězení. Stejný trest dostal i Alexej, ten ale podmíněně. Oleg strávil značnou část svého trestu právě v trestním oddělení. Po propuštění vydal knihu kreseb z vězení.

Oficiální napomenutí jsou také způsobem, jak zabránit předčasnému propuštění na svobodu. Pokud jich má vězeň více než tři, soud jej na svobodu nepustí. Jak se ale shoduje většina pozorovatelů, v případě Navalného je předčasné propuštění stejně vyloučeno.