Evropský parlament dnes vyjádřil znepokojení nad odmítavým postojem českého prezidenta Václava Klause k přijetí evropské ústavy. Znepokojení vyjádřili jménem instituce místopředseda EP Roca Vidal-Quadras a předseda ústavního výboru Evropského parlamentu Jo Leinen. Klausův mluvčí Petr Hájek vzápětí vyjádřil nad postupem obou europoslanců své pobouření.


Na tiskové konferenci věnované Klausovým názorům na evropskou ústavu konzervativec Vidal-Quadras připomněl, že dokumentu a jeho ratifikaci dal většinovou podporu Evropský parlament. Prohlásil, že Klaus je jediným šéfem členského státu EU, který vůči unii stojí v tak výrazné opozici.


"Česká republika je země v srdci Evropy, je v jejím středu a byla by škoda, kdyby se kvůli tomuhle euroskeptikovi a zavádějící kampani dostala do izolace, na periferii evropské politiky," uvedl socialista Jo Leinen, podle něhož Klaus svým přístupem poškozuje zájmy své země.


"Pokud jsou slova panů Roca Vidal-Quadrase či pana Jo Leinena, představitelů Evropského parlamentu, autentická, musím vyjádřit hluboké pobouření nad tím, že takto reagují na názor vyjadřovaný hlavou jednoho ze členských států EU," uvedl Hájek ve svém vyjádření.


"Jestli takto vypadá demokratická diskuse a respekt k názorům druhých, pak jsou tito lidé skutečnými škůdci Evropské unie a evropského porozumění," napsal prezidentův mluvčí.


Klaus počátkem dubna prezentoval v Praze knihu irského ekonoma Anthonyho Coughlana, který odmítá přijetí evropské ústavy jako krok směřující k vytvoření evropského superstátu. "Pan Klaus uvádí v tomto textu (předmluvě) sérii argumentů proti ústavě, které jsou předpojaté, nefér nebo prostě chybné," řekl na tiskové konferenci v Bruselu Vidal-Quadras.


Podle přední irské politoložky Brigid Laffanové je irský akademik Coughlan skalní euroskeptik, kterého vědecká obec v Irsku nebere vážně. Leinen se podivil, že se hlava členského státu EU hlásí k takovému "pamfletu".


Václav Klaus také nedávno zveřejnil svých deset důvodů proti přijetí evropské ústavy. Leinen v rozhovoru pro Lidové noviny v reakci na toto desatero uvedl, že prezident říká hlouposti a lži. Europoslanci Jan Zahradil (ODS) a Vladimír Železný (hnutí Nezávislí) se proti tomu ohradili. "Nejde nám ani tak o obsah argumentů pana poslance Leinena, jakkoli jej shledáváme krajně nepřesvědčivým. Jde zejména o překvapivě neomalený tón reakce zmíněného poslance," napsali předsedovi Evropského parlamentu Josepu Borrellovi.


"Žijeme v demokracii, jejíž součástí je otevřená debata a transparentnost," uvedl Leinen. Dodal, že Klaus podle něj vede agresivní kampaň. Proto prý také bylo rozhodnuto uspořádat v Bruselu dnešní tiskovou konferenci.


Prezidentovo tvrzení, že přijetí ústavy povede ke vzniku evropského superstátu, je podle Vidal-Quadrase nesmyslné. Suverenita obyvatel členských států se, jak zdůraznil, neomezí, naopak zvětší. Vidal-Quadras také Klausovi vytkl názor, že národní vlády tají lidem obsah ústavy. V zemích, kde již dokument ratifikován byl, se uskutečnila široká informační kampaň. "Je jasné, že pan Klaus neví, o čem mluví. A nebo je to on, kdo lidem zastírá pravdu?"


Jestliže český parlament či veřejnost schválí euroústavu, měl by Klaus odstoupit z čela státu, usoudil Vidal-Quadras.
Česká republika bývá označována za jednu ze zemí, ve kterých hrozí, že euroústava nebude schválena. Průzkumy veřejného mínění přitom signalizují váhavost české veřejnosti. V posledním průzkumu, který uskutečnilo v březnu Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM), se vyjádřilo pro přijetí evropské ústavy 51 procent lidí; čtvrtina byla proti a další necelá čtvrtina nedokázala k problému zaujmout stanovisko. Agentura SC&C však v březnu tvrdila, že více než polovina Čechů, přesně 53,8 procenta, odmítavý názor prezidenta Václava Klause k evropské ústavě sdílí.


Češi zatím nevědí, kdy a jak o ústavě bude rozhodnuto. Pozornost se nyní upírá k Francii, kde se bude konat referendum na konci května a kde tábor odpůrců dokumentů v poslední době posiluje. Francouzské "ne" euroústavě by podle mnohých zasadilo zásadní ránu celému ratifikačnímu procesu.