Slobodan Milošević požil chvíli před smrtí nějaké léky, které zhoršily jeho zdravotní stav. V pondělí to uvedl holandský toxikologický expert. Ke spekulacím o Miloševićově smrti dodal, že několik měsíců před vydáním rozsudku v případu jugoslávského exprezidenta vyjádřilo Rusko "nedůvěru" v celý soudní proces. Ruští lékaři se dnes dožadovali tribunálu v Haagu, aby jim bylo povoleno přezkoumat výsledky pitvy.

Toxikologický odborník Donald Uges řekl pro agenturu Reuters, že podle něj si Milošević vzal lék, který měl způsobit zhoršení jeho fyzického stavu a následné převezení do Ruska, kde by byl ošetřován a kde žije jeho manželka a syn.

"Nemyslím si, že by požil lék s úmyslem zasebevraždit se, nýbrž pro realizování výletu do Moskvy... kde bydlí jeho přátelé a rodina. Podle mého názoru to byla poslední šance, jak mohl uniknout Haagu," sdělil toxikolog. "Jsem si také jistý, že se nejednalo o vraždu," dodal. "Lék měl být jednosměrnou jízdenkou do Moskvy," řekl Uges.

Ostatky těla bývalého jugoslávského prezidenta si má vyzvednout Miloševićův syn Marko, v pondělí odpoledne mu ale holandské úřady oznámily, že mu nebudou vydána víza a vstup do země mu tak je zakázán.

Del Ponteová připustila možnost sebevraždy
Hlavní žalobkyně ICTY Carla del Ponteová oznámila, že nemůže popřít možnost, že smrt Slobodana Miloševiče byla způsobena sebevraždou. Carla de Ponteová uvedla, že bývalý jugoslávský prezident chtěl sebevraždou zmařit rozsudek v případu válečných zločinů, který měl podle očekávání shledat Miloševiče vinným.

Žalobkyně okomentovala Miloševičovu smrt jako "totální porážku". Pro italské noviny del Ponteová uvedla, že ji jeho úmrtí rozčílilo a že se domnívá, že blížící se vyslovení verdiktu bylo pravděpodobně příčinou, proč si vzal život. "Asi se chtěl všemu vyhnout," řekla pro list la Repubblica.

Bývalý balkánský velvyslanec David Oven poznamenal, že Miloševičův otec i matka spáchali sebevraždu a jemu se tento čin vybavil jako schůdné východisko ve chvíli těsně před uveřejněním rozsudku.

Del Ponteová poukázala také na to, že se jednalo o druhou smrt v případech Haagského tribunálu za jeden týden. Sebevraždu spáchal také bývalý chorvatsko-srbský lídr Milan Babić.

Tělo bývalého jugoslávského a srbského prezidenta Slobodana Miloševiče, který zemřel v sobotu ve věznici v Haagu, si rodina může převzít. Jeho právní zástupce Tomanović s odvoláním na rodinu uvedl, že Miloševićův pohřeb by měl proběhnout v Bělehradě. Oficiálně ale tyto informace zatím nebyly potvrzeny.

Miloševičův právní poradce a jediný zástupce Miloševičovy rodiny v Haagu advokát Zdenko Tomanović v pondělí oznámil, že dnes odpoledně by měl do Haagu přijet syn zesnulého Marko Milošević, který si tělo vyzvedne.

Zatímco jeho Socialistická strana Srbska (SPS) požaduje státní pohřeb v Bělehradě, někteří kosovští Albánci by jej nejraději pohřbili v bezejmenném masovém hrobu. Advokát Miloševičovy manželky se obrátil na srbské úřady s žádostí, aby stáhly mezinárodní zatykač vydaný na Mirjanu Markovičovou, aby se mohla zúčastnit pohřbu svého muže.

Žádost socialistů opakovaně odmítl srbský prezident Boris Tadić, který prohlásil, že to "nepřichází v úvahu". Socialisté poté, co zatím neúspěšně intervenovali i u premiéra Vojislava Koštunici, v pondělí pohrozili, že opustí koalici a budou bojkotovat i činnost parlamentu, kde mají 22 poslanců. "Socialisté odejdou z parlamentu, nebude-li jim umožněno, aby pohřbili Slobodana Miloševiče za normálních podmínek," řekl novinářům jeden z vůdců strany Milorad Vučelić.

Na Markovičovou byl vydán mezinárodní zatykač kvůli podezření z korupce. Miloševičova manželka se proto od roku 2003 skrývá a údajně žije poblíž Moskvy v Rusku.

"Chtěla bych, aby byl pohřben v Srbsku, ale bojím se zatčení. Zatím o pohřbu mého manžela není rozhodnuto," řekla v rozhovoru, který zveřejnil bělehradský list Večernje novosti.