Evropská unie doufá, že k dohodě se Spojenými státy ohledně nové dohody o výměně dat o cestujících v letecké dopravě dospěje už tento pátek. Uvedla to v neděli Evropská komise v prohlášení vydaném v Bruselu. Platnost dosavadní dohody v sobotu vypršela.

O návrhu dohody, který předložili Američané, by měli znovu jednat v pátek ministři vnitra a spravedlnosti EU v Lucemburku "v naději, že se jim podaří dosáhnout ještě téhož dne dohody", uvádí se v dokumentu.

Absence nové dohody mezi Evropskou unií a Spojenými státy o výměně dat o cestujících v letecké dopravě nenaruší vzdušný provoz nad severním Atlantikem, přestože dosavadní smlouva v sobotu vypršela. Ujistil o tom v noci na dnešek americký ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff.

Do EU míří podle něho takový návrh dohody, který má vyhovovat evropským podmínkám pro ochranu soukromých údajů a zároveň umožňovat Američanům chránit své hranice. Řekl, že pokud nebude EU připravená návrh přijmout, bude pokračovat vyjednávání.

Vyjednávací týmy obou stran v sobotu nedospěly k dohodě kvůli dodatečným americkým požadavkům, které se komisař EU pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost Franco Frattini již necítil oprávněn projednávat.

Mluvčí Evropské komise Jonathan Todd v sobotu prohlásil, že vniklo kvůli absenci dohody právní vakuum a že se musí nyní projednat na úrovni komisařů, co dělat dál. Jednat o této otázce má komise podle Todda ve čtvrtek.

Člen evropské vyjednávací delegace Telmo Baltazar sdělil, že rozhovory s americkou stranou byly pozitivní a konstruktivní a že nezkolabovaly. Řekl, že se dočasně dostaly do slepé uličky, ale že budou pokračovat. Podle Todda se zastavily, protože vyjednávači musejí současný vývoj v rozhovorech konzultovat s vedením EU.

Chertoff řekl, že byl evropskou delegací ujištěn, že aerolinie budou požadované údaje dál poskytovat. Zároveň vyjádřil názor, že si nemyslí, že je budou za to evropské vlády trestat.

Evropské letecké společnosti poskytují americkým úřadům údaje o cestujících, kteří vstupují na území USA v rámci dohod, které byly uzavřeny po teroristických útocích na USA z 11. září 2001.

Mezi poskytovanými daty jsou vedle jména a adresy také telefonní čísla a podrobnosti o platebních kartách. Evropský soud ale v květnu rozhodl nynější dohodu zrušit k 30. září.

Aerolinie se tak vystavují nebezpečí právního postihu ze strany úřadů na ochranu dat v členských státech EU.
Mluvčí Air France dnes na dotaz agentury AFP uvedl, že absence dohody se Spojenými státy neměla na lety společnosti do USA žádný vliv.

"Stejně jako ostatní letecké společnosti údaje dále poskytujeme," řekl. Žádné problémy nejsou podle nizozemské společnosti KLM ani v této zemi.