langer_platter_350x210.jpgRakouský ministr vnitra Günther Platter dnes potvrdil svůj ostražitý přístup k rozšíření takzvaného schengenského prostoru bez hraničních kontrol o osm nových zemí EU včetně České republiky. Avšak podle ministra vnitra ČR Ivana Langera je rakouský kolega jediným, který pochybuje o připravenosti nových členů schengenských ujednání a který zpochybňuje i termín rozšíření.

Salcburské fórum vzniklo v roce 2000 a nese název podle místa první schůzky. Sdružuje ministry vnitra Rakouska, ČR, Slovenska, Slovinska, Polska, Maďarsko, Bulharska a Rumunska. Konference se koná dvakrát ročně. Jako pozorovatel je tentokrát přítomen i představitel Chorvatska a jednání se účastní rovněž evropský komisař Franco Frattini a Rui Carlos Pereira, ministr vnitra Portugalska jako předsedající země EU.

Český ministr vnitra zdůraznil, že nováčci v EU společně chtějí, aby závěrečný dokument konference výslovně potvrdil platnost obou termínů rozšíření, tedy 1. leden 2008 pro pozemní hranice a 29. březen pro hranice vzdušné, což znamená zavedení příslušných režimů na letištích.

Na splnění schengenských kritérii je ČR podle Langera připravena

"Všechny země, kterých se to týká, jednoznačně deklarovaly připravenost splnit schengenská kritéria. Já sám jsem garantoval, že i po odchodu asi 2000 příslušníků cizinecké a pohraniční policie zůstane hustota policistů v českých pohraničních regionech a tedy i úroveň bezpečnosti zachována," řekl pro ČTK Langer.

"Česká republika prošla podle předběžných závěrů i poslední kontrolou na letišti v Brně-Tuřanech a je plně připravena již dnes," uvedl Langer. "Má-li mít Salcburské fórum vůbec smysl, musí z tohoto jednání vzejít jednotný hlas a jednotný závěr," dodal.

Ministerstvo vnitra dnes v Praze oznámilo, že Česko je podle EU připraveno na připojení k Schengenskému informačnímu systému, který obsahuje řadu údajů včetně informací o hledaných a pohřešovaných osobách.

Také portugalský ministr vnitra oznámil, že dodržení termínu rozšíření na přelomu roku o všechny kandidáty považuje jeho země za jednu z priorit svého nynějšího předsednictví v EU. K dalším tématům schůzky, která má v pátek schválit takzvané Innsbrucké prohlášení k výsledkům jednání, patří bezpečnostní opatření v souvislosti s fotbalovým mistrovstvím Evropy v příštím roce v Rakousku a Švýcarsku.