Libyjská Nejvyšší soudní rada v úterý večer zrušila rozsudky smrti nad pěti bulharskými zdravotními sestrami a lékařem palestinského původu za údajně úmyslné nakažení více než 400 libyjských dětí virem HIV. Podle agentury AFP je změnila na doživotí.

Rodiny libyjský dětí se vzdaly požadavku na trest smrti, k němuž šestici zdravotníků odsoudil libyjský soud. S odvoláním na mluvčího rodin to v úterý podvečer uvedly agentury AFP a EFE.

Rodiny tak učinily poté, co obdržely odškodné a začaly si vybírat šeky v bankách. Peníze si podle mluvčího rodin Idríse Laghy už vybralo asi 150 ze čtyř stovek rodin nakažených dětí. Podle něj dostanou za každou z údajných obětí milion dolarů.

"Některé rodiny už dostaly peníze a další na ně ještě čekají," řekl Lagha agentuře AP. "Očekávám vyřešení celé finanční dohody během následujících šesti hodin," dodal mluvčí rodin, které podle něj po obdržení všech peněz tuto skutečnost veřejně oznámí.

Prohlášení rodin mělo zřejmě velký vliv pro rozhodování libyjské Nejvyšší soudní rady. Tento orgán podléhá vládě a disponuje právem změnit nebo zrušit rozsudek nejvyššího soudu, který Bulharky a Palestince opakovaně uznal vinnými z úmyslné nákazy nejméně 426 místních dětí virem způsobujícím nemoc AIDS v nemocnici ve městě Benghází. Více než 50 nakažených dětí nemoci už podlehlo.

Peníze na odškodnění rodin těchto dětí mají podle neoficiálních informací pocházet i z odpisů libyjských dluhů u některých evropských států. Bulharský ministr zahraničí Ivajlo Kalfin připustil, že jeho země by mohla Tripolisu odpustit část jeho dluhu, který podle agentury AP dosahuje téměř 400 milionů dolarů.

Francouzský list Le Figaro v sobotu napsal, že vedle Sofie by se na odškodnění rodin v celkové výši 290 milionů eur měly podílet také Chorvatsko, Česko a Slovensko. Z těchto států se k tomu kladně vyjádřila jen Bratislava; reakce české vlády byla zdrženlivá.

Bulharský premiér Sergej Stanišev vyjádřil naději, že případ bude v co nejkratší době vyřešen ve prospěch vězněných zdravotních sester a lékaře. Jeho vláda je podle něj zároveň připravena na verdikt Nejvyšší soudní rady reagovat "politicky i konkrétními kroky v závislosti na rozhodnutí Libye".

Zdravotníci jsou v této severoafrické zemi vězněni od roku 1999. Svou vinu popírají. Dávají jim za pravdu i odborníci, podle nichž se děti v nemocnici v Benghází nakazily kvůli špatným hygienickým podmínkám, které v tomto zařízení panují. Debatu o odškodnění odmítaly Evropská unie i Bulharsko, protože by to znamenalo přiznání viny. EU ale souhlasila se zřízením fondu, z něhož se bude platit péče o nakažené děti.