kaczynski_jaroslaw_192x128.jpgV Polsku dnes podle agentury ČTK oficiálně startuje předvolební kampaň. Cestu k předčasným volbám, které se uskuteční 21. října, otevřelo rozpuštění Sejmu, dolní komory parlamentu, pro které v pátek hlasovala velká většina poslanců (více čtěte ZDE). Jednotlivé strany začínají sestavovat volební seznamy: boj tak bude nejen mezi politickými uskupeními, ale i uvnitř stran.

Ukončením funkčního období Sejmu automaticky skončilo také funkční období Senátu. Poslanci se sejdou před volbami ještě 19. září, aby odhlasovali důležité zákony, které se týkají například fotbalového mistrovství Euro 2012, jež bude Polsko pořádat s Ukrajinou.

"Skončil Sejm špatné vlády a slabé opozice," napsal dnes deník Gazeta Wyborcza. V podobném duchu se vyjadřují i komentáře dalších novin. Dziennik jedinou zásluhu premiéra Jaroslawa Kaczyńského vidí v tom, že rozbil hierarchii autorit. Odvolával ministry a vysoké úředníky kvůli podezření z korupce nebo jiných činů, což dřívější šéfové vlád dělali zřídka.

Kaczyńského Právo a spravedlnost vede průzkumy

Taktika Kaczyńského sklízí úspěch u obyvatel. Doposud v průzkumech veřejného mínění vítězila největší opoziční strana - liberální Občanská platforma (PO), v posledním týdnu ji ovšem ve třech anketách Kaczyńského konzervativní Právo a spravedlnost (PiS) předběhlo.

Také v nejnovějším průzkumu společnosti Pentor pro týdeník Wprost je PiS na prvním místě s 31 procenty, PO má 25 procent a středolevá aliance LiD, jejímiž členy jsou Svaz demokratické levice (SLD) a Demokratická strana (PD), má 7,5 procenta. Do Sejmu by se podle průzkumu dostala ještě Liga a Sebeobrana, původní koaliční partneři PiS, s šesti procenty. Ale zatím není jasné, zda se voleb zúčastní společně.

Nový Sejm se po volbách sejde 5. listopadu, kdy Kaczyński musí podat demisi vlády, která má nyní méně členů než je resortů. Na žádost premiéra totiž prezident Lech Kaczyński, dvojče šéfa vlády, odvolal některé ministry těsně pro rozpuštění Sejmu. Prezident tak zabránil vyslovení nedůvěry ministrům, jak plánovala opozice. Jaroslaw Kaczyński řekl, že neměl jiného východiska.

Odvolané ministry jmenoval premiér státními tajemníky jednotlivých resortů. Ještě před půlnocí znovu povolal do funkce šéfku diplomacie Annu Fotygovou. Na své místo se postupně zřejmě vrátí i další odvolaní ministři.

Z rozpuštění Sejmu, kterému předcházelo mnoho hodin diskusí plných emocí, se radovala většina poslanců. Nedlouho poté však již radost vystřídaly úvahy o předvolební kampaní, která zřejmě bude velmi ostrá.

Opozice chystá útočnou kampaň

Opozice chce útočit na Právo a spravedlnost, které se hodlá naopak chválit. Pro Andreje Leppera, šéfa Sebeobrany, a Romana Giertycha, předsedy Ligy polských rodin, to bude válka o setrvání v politice. A Donald Tusk, šéf Občanské platformy, by měl podle komentátorů ve vlastním zájmu volby vyhrát, protože další porážku od PiS mu již členové a sympatizanti strany neprominou. Navíc by pak skončil jeho sen o vítězství v prezidentských volbách v roce 2010.

Postkomunistická aliance Levice a Demokrati budou válčit o smysl budování nové levice opřené o překonání historie. Spoléhá také na pomoc exprezidenta Aleksandra Kwaśniewského.

Politologové se shodují v tom, že nejdůležitější bude přimět obyvatele, aby k volbám vůbec přišli, protože podle průzkumů se po hlasování složení Sejmu příliš nezmění. Parlamentní volby se v Polsku uskutečnily naposledy na podzim 2005.