Už šestý den se cestující ve Francii musejí vyrovnávat s důsledky stávky zaměstnanců francouzské železniční a pařížské městské dopravy. Ve středu budou odbory jednat se zástupci podniků i vlády o chystaném zrušení důchodových výhod. Kvůli němu se ve Francii zastavila doprava.

V úterý navíc Francouze čeká stávka státních zaměstnanců. Pro prezidenta Nicolase Sarkozyho a premiéra Francoise Fillona, kteří zažívají pokles důvěry veřejnosti, je tento týden velmi nepříjemný.

Ucpaná metropole

Oproti minulým dnům se dnes mírně zlepšila situace v železniční dopravě, ať už jde o provoz rychlovlaků TGV nebo regionálních spojů. Mezinárodní osobní doprava nebyla stávkou postižena. Pařížské metro ale dál jezdí jen z jedné pětiny a pařížské příměstské vlaky nejezdí vůbec nebo skoro vůbec, včetně těch, které spojují město s jeho letišti.

Ráno byly na silnicích kolem Paříže zácpy v celkové délce 240 kilometrů a v celé Francii v celkové délce 530 kilometrů.
Stávkující se domáhají zrušení vládního plánu, podle něhož by měli přijít o výhodu plného důchodu už po odpracování 37,5 roku. Ostatní zaměstnanci na to musejí pracovat 40 let.

Nepopulární stávka

Vládní plán má podporu většiny Francouzů, takže stávka je nepopulární. Vedení většiny odborů si to uvědomuje. Kvůli radikalizaci části základny ale váhá s výzvou k ukončení stávky. Vláda naopak požaduje její ukončení jako podmínku k zahájení jednání, přičemž v každém případě odmítá ustoupit od podstaty plánu. Náplň ohlášených středečních rozhovorů je tak nejasná a jejich výsledek nejistý.

Stávka pokračuje a překryje tak i plánovanou stávku státních zaměstnanců

 

Během dne odboráři rozhodli, že stávka bude pokračovat ještě aspoň 24 hodin. Časově se tak překryje se stávkou státních zaměstnanců, čemuž se vláda snažila zabránit.

 

Ke stávce na úterý vyzvaly v pondělí také odbory spojené s distribucí tisku. Chtějí tak protestovat proti chystanému snížení počtu pracovních míst v pařížském distribučním podniku. V důsledku toho zřejmě nebudou noviny k dispozici.

 

Další frontou protestů jsou univerzity. Na víc než třiceti z nich z celkových 85 pokračují protesty studentských radikálů proti novému zákonu, který dává univerzitám větší autonomii, ale podle kritiků vytváří podmínky pro nerovný přístup k finančním zdrojům. V pondělí se hnutí rozšířilo i na lycea, z nichž několik radikálové zablokovali.