nemecko-koch192.jpgVítěz může být jen jeden, shodují se po nedělních zemských volbách v Hesensku a Dolním Sasku šéfové dvou největších německých stran, které na spolkové úrovni tvoří vládní koalici. Křesťanskodemokratická unie (CDU) i sociální demokracie (SPD) se ovšem rozcházejí v pohledu na to, kdo vlastně vyhrál.

V Hesensku totiž rozhodlo jen 0,1 procenta, tedy 3595 hlasů, o úspěchu CDU vedené úřadujícím premiérem Rolandem Kochem před sociální demokracií a její kandidátkou Andreou Ypsilantiovou. "CDU je nejsilnější stranou, šanci sestavit vládu by tedy měl dostat Koch," řekla na dnešní tiskové konferenci kancléřka a šéfka konzervativců Angela Merkelová. Její sociálnědemokratický protějšek Kurt Beck ovšem poslal na dálku vzkaz: "Výsledek voleb je jednoznačný, v Hesensku už Kocha nechtějí."

Výsledek zemských voleb podle analytiků s určitostí promluví do celoněmecké politiky. Nejen proto, že sestavit vládu v Hesensku bude pro kohokoliv obtížné, ale především z hlediska nové dynamiky ve vládní koalici. Zatímco pro Becka je úspěch Ypsilantiové potvrzením úspěchu jeho levicového kurzu, mezi křesťanskými demokraty dochází k novému posunu ve stranickém rozložení sil.

Vlivný Koch podle názoru většiny komentátorů ustupuje z pozice "korunního prince" CDU a přenechává ji dolnosaskému premiérovi Christanu Wulffovi. Ten s přehledem volby ve své spolkové zemi vyhrál a bude vládnout i nadále. Tato země přitom ještě koncem devadesátých let platila za baštu sociálních demokratů a tehdejšího kancléře Gerharda Schrödera.

Kampaň CDU nefungovala

CDU získala v Hesensku 36,8 procenta hlasů, SPD o desetinu procenta méně. Konzervativci v čele s Kochem tak doslova "utrpěli" vítězství - výsledek je pro ně nejhorší od roku 1966 a oproti posledním volbám představuje ztrátu o dvanáct procent. CDU dosud díky absolutní většině v hesenském zemském sněmu tvořila jednobarevnou vládu, nyní hrozí povolební pat.

Koch ve své předvolební kampani výrazně vsadil na kriminalitu mladistvých a imigrantů, což se ale ukázalo jako hrubý omyl. Dokázal sice mobilizovat voliče, ti ale dali pod dojmem agresivní rétoriky hesenské CDU hlasy sociálním demokratům. Hesenský premiér podle domácích pozorovatelů pozapomněl na skutečnost, že byl u moci po dvě volební období a že tudíž mohl proti jím pranýřované situaci něco udělat. SPD navíc přešla do útoku a upozornila na Kochovy rezervy v bezpečnostní a vzdělávací politice.

CDU navzdory trpkým číslům zůstala v Hesensku nejsilnější stranou a to dává Kochovi podle stranického vedení mandát k jednání. "Ztráty v Hesensku jsou sice pro CDU bolestivé, ale jasné vítězství CDU a FDP v Dolním Sasku dokazuje, že je možné udržet pravicovou většinu i v zemských parlamentech," řekla dnes Merkelová s narážkou na vstup postkomunistické Levice do obou zemských sněmů.

Předseda SPD Beck se naopak vyslovil pro to, aby šéfka hesenské sociální demokracie Andrea Ypsilantiová jednala o vytvoření zemské vlády "se všemi demokratickými stranami", k nimž Levici nepočítá. Tím podle DPA apeloval Beck na liberály (FDP), aby se spojili s SPD a Zelenými.

Sociální demokraté označují svůj nečekaný vzestup v Hesensku za nový signál. "V Hesensku jsme ukázali, že volby lze vyhrát i se sloganem ,Spravedlnost pro všechny'. Dámy a pánové, to platí i na spolkové úrovni. Sociální demokracie se vrací," řekla Ypsilantiová v projevu po skončení voleb.

Wulff na vzestupu

Proti podobným interpretacím však hovoří výsledek voleb v Dolním Sasku, kde SPD utrpěla se ziskem pouhých 30,3 procenta hlasů jednu z největších porážek ve své historii. Tamní CDU v čele s premiérem Christianem Wulffem volilo 42,5 procenta občanů, a strana tak bude moci znovu vytvořit koalici s FDP, jež si v neděli v Dolním Sasku zajistila osm procent hlasů.

Wulff podle německých médií vyhrál "souboj na dálku" s hesenským protějškem Kochem o vliv ve straně. Jeho zbraní přitom nebyl agresivní styl jako v případě hesenské CDU, nýbrž zdrženlivé připomenutí uplynulého funkčního období. Zatímco v první etapě své vlády si dolnosaský premiér udělal četné nepřátele škrtnutím třináctého platu úředníků, reformou komunální struktury či privatizací několika nemocnic, v poslední době získal výrazně na popularitě.

"Je to výrazný kandidát pro politiku na spolkové úrovni," řekl serveru spiegel.de poslanec zemského sněmu za CDU Wilhelm Heidemann.

I v dolnosaském sněmu zasednou poslanci Levice, která ve druhé plošně největší spolkové zemi zaznamenala historický úspěch ziskem 7,1 procenta voličských hlasů. Postkomunisté se tak poprvé dostali do spolkových sněmů ve velkých západoněmeckých zemích; v Hesensku získali 5,1 procenta.

Předběžné oficiální výsledky voleb

Dolní Sasko: CDU 42.5%, SPD 30.3%, FDP 8.2%, Zelení 8.0%, Levice 7.1%.

Hesensko: CDU 36.8%, SPD 36.7%. FDP 9.4%, Zelení 7.5%, Levice 5.1%.