dita-von-teese192.jpgPro vídeňskou společnost představuje Opernball, slavný Ples v opeře, vyvrcholení společenské sezóny. Stále více Rakušanů jej ale považuje za nevkusnou a přeceňovanou akci. Dnes večer se uskuteční po dvaapadesáté.

Pompézní událost pod patronátem vídeňského stavebního magnáta Richarda Lugnera letos bude silně ovlivněna fotbalem, neboť právě Rakousko v červnu společně se Švýcarskem hostí evropský šampionát. S napětím očekávaný turnaj se v Rakousku momentálně odráží v prakticky veškerých oblastech veřejného života a Ples v opeře nebude výjimkou.

Hned v úvodu hosté uvidí fotbalové baletní číslo, budou si moci prohlédnout vystavený pohár pro mistra Evropy a na parketu budou k vidění četní fotbaloví prominenti v čele s německým "císařem" Franzem Beckenbauerem.

Největší pozornost médií se ale v posledních dnech před plesem soustředila na americkou striptýzovou umělkyni Ditu von Teese, která letos byla pozvána jako taneční partnerka a čestný host mecenáše Lugnera.

"Ve Vídni se zkrátka vždy prolínala vážnost s operetou a Ples v opeře je toho vzácným dokladem," konstatoval v kousavém komentáři německý list Süddeutsche Zeitung, který připomněl, že prominenti snobské plesové společnosti už dávno nebývají aristokratického původu. "Dlouhá desetiletí ve Vídni žijící Karel Schwarzenberg by byl býval nejoblíbenějším rakouským knížetem, kdyby přijal rakouské občanství. To ale neudělal, raději se stal českým ministrem zahraničí a teď bojuje s rakousko-sousedskými fobiemi."

Spor o lóže politiků

I v samotném Rakousku je v posledních letech stále častěji zpochybňován status Plesu opery jako vrcholu plesové sezóny. "Je to stále více mediální balast, jde hlavně o peníze a o sex. Zatímco rakouští vojáci odjíždějí do Čadu a země má stovky důležitějších témat, my se díváme na Ples v opeře," řekl ve středeční talkshow televize ORF populární herec a režisér Hubsi Kramer.

Ředitel vídeňské opery Ioan Holender letos veřejně spekuloval, zda nepřeložit slavný ples do Schönbrunnu. "Státní opera má s touto akcí tři dny práce, ale jen omezené příjmy," řekl Holender v diskusním pořadu "Komu patří Ples v opeře".

Výtěžek plesu pro město Vídeň činí 17 milionů eur, zisk státní opery ale podle jejího vedení nepřekračuje 1 milion bez započtení nákladů. "Především by bylo krásné, kdyby podobně jako pan Lugner zaplatili za své drahé lóže i politici. Vláda má tři lóže zdarma." dodal Holender.

Toto vyjádření vyvolalo menší bouři v rakouském politickém zákulisí, neboť Ples v opeře má status státního plesu a rakouský prezident i vládní činitelé jsou na něj oficiálně zváni. "Jsme slovy pana ředitele překvapeni," řekla mluvčí spolkového prezidenta Heinze Fischera.

Letos zřejmě bez protestů

Celkem se plesu zúčastní 5500 hostů, letos vystoupí tenor José Carreras či operní diva Anna Netrebková.

S napětím se očekává, zda se ples letos obejde bez incidentů, které se pro něj v minulosti staly rovněž tradicí. Největší demonstrace skupin krajní levice, která odsuzovala snobský charakter plesu, se konaly v letech 2000 až 2002, kdy si srážky s policií vyžádaly i několik zraněných na obou stranách.

Od té doby však protesty slábnou a letos vůbec poprvé není formálně nahlášena žádná protestní akce. Po řádění vandalů z minulého víkendu po jiném vídeňském plesu však policie nakonec přece jen pro jistotu vyhlásila jako v předchozích letech zákaz vstupu do vymezeného okolí dějiště plesu a do pohotovosti uvedla 700 strážců pořádku.

Stále stejně přísná zůstávají pravidla pro oblečení hostů. Muži to mají jednoduché, pro ty je povinný frak s bílým motýlkem (pro odlišení od číšníků, kteří jsou oblečeni stejně, ale mají motýlek černý), ženy budou mít výběr těžší. Vědí jen jedno - róba musí být dlouhá, ale výběr módních barev je letos velmi pestrý. Na prvním místě je údajně fialová.

Úvod plesu tradičně obstará tanec debutantek. Na plochu nastoupí tentokrát 157 párů mladých lidí. Polovina jich je z Vídně a dalších čtyřicet procent z ostatních rakouských spolkových zemí, ale jako vždy se vzácné cti dostalo i několika cizinkám: na parketu se objeví tři Japonky a po jedné Malajce, Rusce, Kanaďance, Ukrajince a Italce.