Ruské úřady odmítly udělit víza šéfovi známé nevládní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Kenneth Roth se chystal vydat do Moskvy s kritikou nových zákonů umožňujících úřadům ztrpčovat život nevládním organizacím, které se jim znelíbily.

"To je přesně stejné byrokratické obtěžování, kterému jsou v Rusku vystaveny nevládní organizace," řekl Roth agentuře Reuters. "Je to poprvé od roku 1997, co se mi něco takového stalo. Tehdy mi víza odmítla Nigérie," poznamenal.

Stanovisko ruské diplomacie se nepodařilo získat. Ministerstvo zahraničí nejprve tvrdilo, že odpoví jen na písemné otázky, které však ponechalo bez odpovědi. Mluvčí americké diplomacie Sean McCormack označil Rothův případ za "velice nešťastný incident". Svobodná výměna názorů by podle něj Rusku jen prospěla. Nevládní organizace v Rusku podle zprávy Human Rights Watch čelí během osmi let působení Vladimira Putina v Kremlu zhoršování občanských práv i stále zjevnějšímu vměšování úřadů do své činnosti. Režimu je podezřelý každý, kdo se pokouší vyjádřit své kritické mínění nebo zmobilizovat hlasy nesouhlasu či kdo dostává podporu ze zahraničí.

"Na paškál se dostávají sdružení, podporované z ověřených soukromých zdrojů. Neexistují žádné důkazy, že by v pozadí byly peníze od zpravodajských služeb," uvedl Roth. "Je pro to jiné vysvětlení - terčem není zahraniční podpora, ale kritika."

Přijetí zákonů, které ztížily působení nevládních organizací, následovalo v roce 2006 po sérii pokojných revolucí, které u ruských sousedů přivedly k moci prozápadní režimy. Incident s odepřením víz následuje po sporech o účast západních pozorovatelů při volbách. Rusové budou Putinova nástupce volit 2. března.