dmitrij-medvedev-profil192.jpgRusové znají jméno svého třetího prezidenta. Podle předem daného scénáře zvítězil již v prvním kole Dmitrij Medveděv. Po sečtení téměř všech hlasů získal 70,22 procenta hlasů. S celkovým počtem 51,6 milionu ruských voličů se mu dostalo větší podpory než Putinovi před čtyřmi lety.

Hlavní soupeři, komunista Gennadij Zjuganov a liberální demokrat Vladimir Žirinovskij, zůstali daleko za Medveděvem a předseda Demokratické strany Ruska Andrej Bogdanov vlastně jen statoval.

Čtěte více: Kam Rusko směřuje? - ZDE

Čtěte více: profil Dmitrije Medveděva - ZDE

Poražení kandidáti a další opozice se ale proti výsledkům bouří a hnutí Jiné Rusko šachisty Garriho Kasparova svolalo demonstrace do Petrohradu a Moskvy. Některé výhrady proti průběhu voleb formulovali také evropští pozorovatelé.

Pobavit se po těžkém dnu

Po nedělním uzavření volebních místností se nicméně zdálo, že Rusko se chystá oslavovat. Jen několik hodin po volbách začal na moskevském Rudém náměstí vyhrávat tvrdý rock. U chrámu Vasila Blaženého proběhl za účasti více než 30 tisíc lidí velký rockový koncert, který zorganizovala prokremelská mládežnická hnutí.

"Lidé se musí pobavit po takovém dlouhém a těžkém dnu. Vždyť udělat takhle důležitou volbu není nic jednoduchého," řekl jeden z organizátorů.

Medveděv večer prohlásil, že využije všech legálních prostředků k ochraně ruských zájmů. Potvrdil, že chystá "přímé pokračování" politiky Vladimira Putina, který Medveděva na prezidentský post vytáhl, a nyní bude v tandemu se svým spolužákem řídit zemi jako premiér.

Přijďte volit, dostanete slevu

medvedev-bilboard192.jpgSouboj o moc se nekonal, a tak se úřady soustředily především na zajištění vysoké volební účasti. Ke splnění občanské povinnosti vyzývaly ampliony před volebními místnostmi, stejně jako hlášení v moskevském metru.

Ve všech volebních místnostech hrála hudba, bufety prodávaly pirohy za dumpingovou cenu jednoho rublu a byly tam i stánky s levnou kosmetikou. U volebních místností vystupovali školáci, prodávaly se zlevněné potraviny nebo kosmetika. Volební místnosti byly otevřeny také na nádražích a letištích.

Ve stavropolském kraji zvláštní důraz kladli na přilákání mládeže do volebních místností. V Pjatigorsku na hlavním náměstí probíhala diskotéka s názvem Rusko - vpřed. Podle místních korespondentů ale příliš mnoho mladých tanečníků diskotéka nepřilákala.

rusko-volby-prezident192.jpgAgitace zafungovala: účast je vyšší, než během loňských parlamentních voleb. Hlasovalo přes 65 procent voličů.

Podle údajů, které zveřejnila agentura Reuters, se za Medveděvem umístil se 17,8 procenty hlasů kandidát Komunistické strany Ruské federace Gennadij Zjuganov, na třetím místě je s 9,4 procenty předák Liberálně-demokratické strany Ruska Vladimir Žirinovskij. Čtvrté místo patří předsedovi Demokratické strany Ruska Andreji Bogdanovovi, který získal 1,3 procenta hlasů.

Nespokojení protikandidáti

Odstupující prezident Putin už Medveděvovi blahopřál a řekl, že hlasování proběhlo v souladu s ústavou. Žirinovskij i Zjuganov ale podrobili nedělní hlasování kritice.

Lídr ruských komunistů například tvrdí, že pro něj určitě hlasovalo nejméně 30 procent voličů. "Volby jsou soubojem programů, týmů, osobností. Nic podobného se nekonalo. Proto to nejsou volby, ale jen způsob, jak státní moc získá potřebný výsledek," řekl Zjuganov. Žirinovskij prohlásil, že výsledky hodlá napadnout soudní cestou; později však řekl, že se na soud neobrátí.

Radikální protikremelská opozice sdružená kolem hnutí Jiné Rusko šachisty Garriho Kasparova hlasování označila za frašku a svolala na pondělí do Petrohradu a do Moskvy demonstrace pod heslem "Pryč se samoděržavím".

Výhrady ovšem mají i volební pozorovatelé z Parlamentního shromáždění Rady Evropy, podle nichž "nebyl plně realizován demokratický potenciál voleb".

"Při těchto volbách jsme zaznamenali opakování nedostatků, které jsme viděli při parlamentních volbách v prosinci 2007," řekl na tiskové konferenci šéf pozorovatelské mise Andreas Gross. Kandidáti podle něj neměli rovný přístup do médií, úřady také nevzaly v potaz problémy s registrací některých kandidátů. Naopak pozorovatelé ze Společenství nezávislých států (SNS) i Šanghajské organizace pro spolupráci v pondělí označili volby za "svobodné, otevřené a transparentní".

Čtěte více: speciál iHNed.cz Putinovo Rusko - ZDE

Zcela v pořádku nebyly ani některé iniciativy, které měly zvýšit volební účast. V Republice Komi dostávali při odchodu z volebních místností číslované kalendáře. Za týden se bude konat losování o 100 automobilů a další ceny, které poskytla místní vláda. "Přitom je to naprosto nelegální. Zákon jednoznačně zakazuje jakékoli sázky nebo loterie spojené s volbami. Jenže mojí žalobou se prokuratura nechce zabývat," řekl syktyvkarský aktivista v oblasti lidských práv Ernest Mezak.

K známému fotografovi a bloggerovi Nikolaji Danilinovi přišli s volební urnou až domů. "Když jsem jim říkal, že jsme o nic takového nežádali, tak mi vysvětlili, že to nevadí, že je to taková služba pro ty, kteří zapomněli," napsal Danilin, známý pod internetovou přezdívkou Norvežskij lesnoj.

Putinův pokračovatel

Dmitrij Medveděv na tiskové konferenci v Moskvě ujistil, že jeho politická linie bude "přímým pokračováním" politiky odstupujícího prezidenta Vladimira Putina. Současně zdůraznil, že převezme kontrolu i nad zahraniční politikou země, aby chránila zájmy Ruska, píše agentura Reuters.

"Myslím, že to bude přímé pokračování cesty, kterou vytyčil prezident Putin," prohlásil Medveděv. "Navzájem si věříme, a to je možná to nejdůležitější." dodal.

Agentury připomínají, že tandem Putin-Medveděv spolupracuje už přes sedmnáct let. Medveděv vyjádřil přesvědčení, že společná práce s Putinem "může dát vlasti docela zajímavé výsledky a stát se pozitivním faktorem rozvoje Ruska".

Dvaačtyřicetiletý politik s minulostí právníka rovněž prohlásil, že svoji nadcházející vládu stejně jako prezidentský kremelský tým sestaví po konzultacích s Putinem, který se po květnovém odchodu z prezidentského úřadu ujme funkce premiéra. Inaugurace Medveděva proběhne 7. května.

Klid před bouří?

dmitrij-medvedev-vyrez192.jpgPředseda Evropské komise José Manuel Barroso v pondělí Medveděvovi blahopřál ke zvolení a vyjádřil naději, že Evropská unie a Rusko budou rozvíjet "strategické partnerství". Prakticky ve stejném duchu se vyjádřili vedoucí představitelé Německa, Británie a Francie.

Evropský tisk ve svých pondělních komentářích vesměs označil víkendové volby za potenciál pro budoucí mocenský konflikt. Komentátoři připomínají, že také Putin byl kdysi považován za loutku v rukou svého předchůdce Borise Jelcina, brzy se ale z jeho vlivu vymanil.

Přestože největším argumentem pro zvolení Medveděva byla v očích Rusů blízkost k Putinovi, podle německého listu Die Welt by přátelsky působící Medveděv mohl brzy ukázat i drsnou tvář.

"Zdvojené politické vedení v Rusku nikdy nefungovalo," míní Die Welt s tím, že Medveděv zatím přesto ukazuje značnou loajalitu vůči svému předchůdci. "Navíc i samotný Putin potřeboval v úřadu tři roky, než se rozloučil se šéfem administrativy Alexandrem Vološinem jakožto posledním a nejdůležitějším představitelem Jelcinova sboru."

Francouzský list Le Figaro si klade otázku, kdo bude mít poslední slovo v případě neshod mezi Putinem a Medveděvem. Deník cituje názor nejmenovaných expertů, že klany tajných služeb, které jsou v bitvě o nástupnictví hlavním prohrávajícím, neskrývají znepokojení a že Medveděvovi by měly pomáhat bývalé opory Jelcinovy rodiny jako Alexandr Vološin, Roman Abramovič nebo Oleg Děripaska.

"Sympaťák"

rusko-volby-bilboard192.jpgRuští voliči si zatím tento rozměr voleb nepřipouštějí. Mnoho občanů šlo k volbám zcela dobrovolně a počet hlasujících splnil očekávání.

Účetní Taťjana ve volební místnosti 1312 v moskevské čtvrti Ljublino nic neskrývala: "Hlasovala jsem za Medveděva. Je to sympaťák a ukázal, že umí něco dělat."

S ní nesouhlasí penzistka Tamara Borisovna, která tradičně volí komunisty a i tentokrát Gennadije Zjuganova. Se svými názory ale byla volební místnosti osamocená. "Vždyť vám Medveděv zvýšil penzi, tak co ještě chcete?"

"Jako kdyby ten Zjuganov vám někdy pomohl," zaznělo z davu ve volební místnosti
 

Volby v Rusku

Dmitrij Medveděv (Jednotné Rusko) 70,21 procenta (po sečtení 98,5 odevzdaných volebních lístků)
Gennadij Zjuganov (Komunistická strana Ruské federace) 17,77 procenta
Vladimir Žirinovskij (Liberálně-demokratická strana Ruska) 9,38 procenta
Andrej Bogdanov (Demokratická strana Ruska) 1,29 procenta