Moskvu i Washington dál hluboce rozděluje otázka budoucnosti jihosrbské provincie Kosovo. Uvedl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Rusko je považováno za tradičního spojence Srbska, zatímco Spojené státy se dlouhodobě vyslovují pro kosovskou nezávislost.


"Stále jsme nenašli společný plán, jak tento problém řešit," řekl Lavrov. "Kosovo je téma, kde se naše názory nejvíce rozcházejí, na rozdíl od problematiky Íránu, Iráku nebo Blízkého východu," prohlásil ruský šéf diplomacie.
Zvláštní pověřenec generálního tajemníka OSN Martti Ahtisaati v pátek Srbům a kosovským Albáncům představil svůj plán budoucího statusu Kosova, které je sice formálně součástí Srbska, ale od zásahu NATO proti režimu Slobodana Miloševiče ho spravuje mezinárodní společenství.


Ahtisaari navrhuje, aby Kosovo mělo vlastní ústavu, hymnu a státní vlajku i právo podepisovat mezinárodní smlouvy a vstupovat mezinárodních organizací. Srbové jako nejpočetnější etnická menšina v Kosovu by získali rozsáhlé pravomoci ve vlastních záležitostech v oblastech, kde tvoří většinu. "Pokusy předat tyto návrhy Radě bezpečnosti OSN by byly marné a kontraproduktivní," řekl Lavrov v rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel.


Dodal, že Rusko nikdy neřeklo, že v Radě bezpečnosti OSN, která o konečném uspořádání Kosova bude hlasovat, využije svého práva veta, a řešení kosovské otázky zablokuje. Nicméně podotknul, že by to byl v poválečné historii bezprecedentní případ, kdyby Kosovo získalo nezávislost bez souhlasu nejdůležitějších světových mocností.