grafika-parasutista.jpgBalon plněný heliem, který měl vojáka ve výslužbě a zkušeného parašutistu Michela Fourniera vynést do stratosféry, se z neznámých příčin odpoutal od kabiny a vzlétl k obloze. Ulétl v okamžiku, kdy ho organizátoři na zemi nafukovali.

Pracovníci doprovodného týmu se heliový balón pokoušeli odchytit. O něco později se sice sám snesl nedaleko letiště, ale protože je pouze na jedno použití, bude Fournier muset svůj "velký seskok" odložit.

Dvacet roků se Francouz připravoval na svůj velký den, do kterého investoval celkem přes dvacet milionů dolarů. "Tento projekt je významnou vědeckou i lidskou výzvou. Je to moje dítě, můj sen. Chci si pouze splnit svůj sen," uvedl v pondělí Fournier pro americkou stanici CNN.

Ten den mu ale seskok z extrémní výšky na území západokanadského Saskačevanu znemožnil silný vítr. Úterní počasí vzletu i seskoku přálo, za dosud nevysvětlených okolností ale celý pokus ztroskotal na speciálním ulétlém balónu.

Svým skokem chtěl Fournier překonat celkem čtyři rekordy: v nejrychlejším a nejdelším volném pádu, v seskoku s padákem z největší výšky a v nejvyšším letu balonem, který ho do stratosféry dopraví. Při letu volným pádem se chtěl parašutista pokusit o překročení rychlosti zvuku.

V nastalé situaci to vypadá, že se parašutista bude muset svého ambiciózního snu vzdát, nebo ho odložit na neurčito.

Přečtěte si zprávu o pondělním pokusu

Čtyřiašedesátiletý Fournier před plánovaným odletem absolvoval dvouhodinovou proceduru, při níž inhaloval čistý kyslík, což mělo zabránit vzniku plicní embolie při rychlých změnách atmosférického tlaku při skoku. Aby přežil v místech s velmi řídkým vzduchem a teplotou mínus sto stupňů Celsia, oblékl si speciálně upravený bezpečnostní oblek.

Seskok z extrémní výšky měl po dvouapůlhodinovém stoupání trvat patnáct minut. Fournier doufal, že díky svém pokusu nashromáždí údaje, které by pomohly astronautům přežít v případě nouze seskok z horní části atmosféry.