chalid_sajch_muhammad__192x128_.jpgNa bývalém polském vojenském letišti Szymany se nachází jedno z nejdůležitějších zámořských zadržovacích center CIA. Právě zde byl pravděpodobně vyšetřovateli tajné zpravodajské služby v roce 2003 krutě vyslýchán Pákistánec Chálid Šajch Muhammad, který je považován za jednu z vedoucích osob podílejících se na teroristickém útoku proti USA.

Na okolnosti upozornil americký list The New York Times s odvoláním na rozhovor se zhruba dvaceti bývalých a současných příslušníků CIA. Ti vypověděli, že polská věznice CIA patřila s jinou podobnou věznicí v Afghánistánu k nejdůležitějším zámořským zadržovacím centrům CIA, jejíž vyšetřovatelé zde na jedincích podezřelých z terorismu praktikovali kontroverzní metody výslechu.

Polsko prý bylo vybráno jako vhodná lokalita pro vyslýchání nebezpečných vězňů hned ze dvou důvodů, neexistovaly v něm "místní vazby" na teroristickou síť Al-Káida a polští zpravodajové údajně se svými americkými kolegy nadšeně spolupracovali.

V posledních měsících se na veřejnost dostává stále více informací o sporných praktikách CIA v době následující po útocích z 11. září. Podle zprávy amerického Senátu, zveřejněné minulý týden, právníci CIA pochybovali o legálnosti agresivních metod výslechu podezřelých z terorismu už před tím, než kontroverzní techniky schválil tehdejší ministr obrany Donald Rumsfeld.

Čtěte více

Podle demokratických senátorů tak šetření vyvrací argument administrativy prezidenta George Bushe, že násilí ze strany amerických vyšetřovatelů na zadržených byly jen důsledkem selhání několika jednotlivců. Senátoři si stojí za tím, že šlo o selhání celého systému.

Nové kontroverzní metody výslechu

Podle článku amerického listu tajné služby USA před 11. zářím kontroverzní metody výslechu nevyužívaly. Přistoupily k nim prý až při vyšetřování podezřelých z terorismu, protože nevěděly jak přimět k výpovědi "zatvrzelé" vězně v napjaté době, kdy podle všeobecného mínění hrozil USA další velký útok.

"Zeptal jsem se, co s těmi lidmi uděláme, až je chytíme? Nikdy jsme nevedli věznici. Neznáme jazyky. Nemáme správné vyšetřovatele," citoval list údajnou výpověď jednoho z nejvýše postavených mužů v CIA mezi lety 2001 až 2004.

New York Times dále uvedly, že nejdůležitější tajné věznice, které CIA zřídila mimo území USA, byly v Polsku a Afghánistánu. Polští zpravodajci byli podle jednoho ze zdrojů nadšení možností spolupracovat s Američany.

"Polsko je 51. stát. Američané o tom nemají ani potuchy," vzpomněl si podle NYT jeden z nejmenovaných spolupracovníků CIA na citát jednoho z jeho tehdejších šéfů.

Americký tisk a organizace na ochranu lidských práv přitom ukázaly na Polsko a Rumunsko jako na místa, kde CIA tajně věznila lidi podezřelé z terorismu, již před třemi lety.