spanelsko_parlament__192x128_.jpgVětšina z 330 poslanců španělské dolní komory ze vyslovila pro přijetí lisabonské smlouvy, proti bylo šest poslanců a dva se zdrželi hlasování. Dolní komora nyní postoupí dokument Senátu, který by o něm mohl hlasovat v červenci.

Senátoři měli o smlouvě podle původních plánů jednat až v září nebo v říjnu. Šéf opozice Mariano Rajoy ale ve středu navrhl premiérovi Josému Luisi Zapaterovi zrychlení ratifikačního procesu. Podle jeho návrhu by mohli senátoři projednat reformní smlouvu EU již v příštích týdnech.

Lisabonská smlouva předpokládá reformu struktury EU a nahrazuje projekt evropské ústavy. Její osud je ale zatím nejistý poté, co ji před dvěma týdny v referendu odmítlo Irsko. Naposledy minulý týden ve čtvrtek ji naopak ratifikovala Británie.

Špičky EU, které se minulý týden sešly na summitu v Bruselu (ČTETE ZDE), se dohodly na tom, že ratifikace smlouvy v členských zemích ani odmítnutím v Irsku nekončí. Aby smlouva platila, je ovšem nutný souhlas všech členských států. Česká vláda si vymínila, že v Česku tento proces počká na rozhodnutí ústavního soudu. Ten zkoumá, zda je dokument v souladu s českým právním pořádkem.