francie_terorismus_prava__192x128_.jpgVe Francii je údajně na denním pořádku zatýkání osob, u nichž je skoro mizivá pravděpodobnost, že jsou napojeny na teroristické organizace. Podezřelí jsou navíc často ponecháni ve vazbě už dlouhou dobu před začátkem procesu.

Na skutečnost upozornila zpráva organizace Human Rights Watch, podle které je řada z "podezřelých" vystavována psychickému násilí během vyšetřování. Kriticky se zpráva vyjadřuje také ke způsobu zacházení s lidmi ve vazbě.

"Poté, co je podezřelá osoba představena soudci, může být zadržována měsíce až roky, než začne řízení a v případu se nashromáždí dostatek dat," stojí mimo jiné ve zprávě.

Čtěte více

Podle pozorovatelů nemají podezřelí právo na poradu se svým právníkem po dobu tří dnů, následně se s ním mohou setkat maximálně na půl hodiny.

Takový postup je běžný i ve Spojených státech, kde nemají podezřelí nárok na advokáta. Často nejsou ani seznámeni s obsahem obžaloby a nemohou se sami hájit.

Lidé takové zacházení navíc musí podstupovat kvůli sebemenším potenciální možnosti, že by mohli být zapojeni do teroristické akce.

Efektivita na úkor lidskosti

Francie se podle BBC přitom chlubí svým protiteroristickým systémem, který je podle ní nejefektivnější z celé Evropy.

Země vybudovala tým specialistů, který spolupracuje s tajnými službami. Jejich počínání je kryto řadou zákonů, které mají předcházet teroristickým hrozbám.

Faktem zůstává, že od roku 1990 nehrozil Francii vážnější teroristický útok.

Podle ochránců na lidská práva by se ale francouzská vláda měla zamyslet nad postřehy, které plynou ze zprávy, a navrhnout nová preventivní opatření proti terorismu.