gruzie-abchazie__192x128_.jpgGruzínské noční ostřelování Jižní Osetie si vyžádalo tři lidské životy. Zatímco Gruzie obviňuje z vyprovokování přestřelky separatisty, Osetie vyhlásila všeobecnou mobilizaci.

"Pokud se ostřelování bude opakovat, Jižní Osetie odpoví z těžkých zbraní," řekla agentuře AFP mluvčí neuznávané vlády Irina Gaglojevová.

Během bojů bylo dalších jedenáct lidí zraněno. Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě vyjádřila nad situací v oblasti "hluboké znepokojení".

Čtěte více

Podle mluvčí Gruzínci během noci na dnešek spustili ze tří stran palbu z minometů, granátometů a lehkých zbraní na správní středisko Cchinvali a vsi v okolí. Jihoosetinci odpověděli na několikahodinové ostřelování vlastní palbou.

"Byla to dobře naplánovaná provokace. Svědčí o tom, že Gruzie nepomýšlí na mírové řešení sporu s Jižní Osetií a Abcházií," prohlásil vůdce separatistů Eduard Kokojev v ruské televizi.

Vyostřené vztahy s Ruskem

Jižní Osetie a Abcházie se na počátku 90. let odtrhly v krvavém konfliktu od Gruzie. Mezinárodním společenstvím nebyly uznány, působí v nich ale ruské mírové síly (2 tisíce vojáků v Abcházii a tisíc v Osetii). Obě země mají s Moskvou, které se nelíbí gruzínský příklon k Západu, úzké kontakty.

V oblasti poslední dobou stoupá napětí, a to i přes zrušení ruských ekonomických sankcí. Moskva obviňuje Tbilisi, že se prý chystá znovu ovládnout tyto oblasti silou, Gruzínci naopak tvrdí, že si je chtějí přivlastnit Rusové.

Prezident Gruzie Michail Saakašvili, který usiluje o vstup své země do NATO, si stanovil opětovné začlenění odtržených oblastí do země za svůj hlavní úkol. Rusko s touto iniciativou nesouhlasí, odmítá však propojení s abcházskými a osetinskými separatisty.

Obě strany byly na hranici konfliktu před dvěma měsíci, když Rusko Gruzii nařklo z přípravy útoku na Abcházii a povolalo armádu, která se měla přidat ke stálým mírovým jednotkám. K válce nakonec nedošlo díky diplomatické iniciativě evropských a amerických politiků.