0724SLOVENSKO_POCASIE_ZAPLAVY_785.jpgRozlité toky nejvíce trápí východní Slovensko, pod vodou jsou ale i severní oblasti na Oravě, Liptově a Kysucích. Živel si vyžádal také dva lidské životy v obci Čirč v okrese Stará Lubovňa.

Na mnoha místech pomáhá armáda, materiální škody jsou zatím neodhadnutelné. Lidé mají strach – meteorologové pro ně zatím příznivé zprávy nemají.

Na spoušť, kterou za sebou nechal rozbouřený živel, se přijeli do obce Čirč podívat premiér Robert Fico a ministr vnitra Robert Kaliňák. Lidi jejich zájem spíš popudil než potěšil. "Kde je bagr, který by pomohl zachránit dům? Kde jsou vojáci? Jen slibujete," křičeli na vládní představitele vyčerpaní obyvatelé.

Podívejte se na fotogalerii

"Tyto reakce chápu. Je to těžká situace. Uděláme co bude v našich silách. Vláda je připravená odškodnit postižené obce," uklidňoval je Fico. Kvůli povodním odvolal premiér účast na slavnostním slibu sportovců, před odletem na olympijské hry do Číny.

Pomoc už je na cestě

Ministerstvo obrany oznámilo, že je připraveno zhruba tři tisíce vojáků, nabídlo devět čerpadel, vrtulníky i jinou techniku. Mezi prvními, kteří žádali resort o pomoc byl Bardějovský okres. Záplavy tu postihly 35 obcí. Odříznutí od světa zůstali například v Lukově a Kružlově.

"Jsme bez vody, elektřiny i telefonického spojení. Vybily se mobily. Voda strhla tři mosty. Museli jsme evakuovat romskou osadu. Potřebujeme nutně pomoc. Potřebujeme vojáky, těžkou techniku. Nic se zatím neděje. Dlouho to nevydržíme," prosila o pomoc prostřednictvím televizní obrazovky starostka Lukova Jozefína Kramárová. Strach netajila, během rozhovoru totiž opět začalo hustě pršet.

Čtěte první zprávy o povodni

"Máme zlost. Léta upozorňujeme úřady, že je nebezpečné, aby byla obec přístupná pouze z jedné strany. Doslova je bombarduji. To se musí stát něco takového, aby si nás někdo všiml," zlobil se starosta Kružlova Jozef Kmec.

Dopoledne dorazilo do Lukova 50 vojáků a technika. Do obce Livov dopravil vojenský vrtulník potraviny, vodu a léky. Vojenská technika pomáhá vybudovat provizorní most i v obci Čirč.

Každoroční trápení

Meteorologové tvrdí, že nejohroženější částí je právě východní Slovensko a to nejen maximálním počtem srážek, ale i vzhledem ke geologickým podmínkám. Složení půdy tu neumožňuje, aby absorbovala velké množství vody.

Povodně trápí Slovensko každý rok. Nejsmutnější bilance je z roku 1998, kdy živel pohřbil v obci Jarovnice 62 jejích obyvatel, z toho 44 dětí.

Přečtěte si o smutném výročí

"Pro obyvatele východního Slovenska zatím pozitivní zprávy nemáme. Na Oravě i dalších severních regionech se situace uklidňuje, srážky sice ustaly, ale zopakují se. Během čtvrteční noci. Na východě bude pršet až do soboty. Očekáváme místy srážky až do 35 mm," varovali pracovníci Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Ten vydal dopoledne další nejvyšší výstrahu 3. stupně pro východ a severovýchodní část země. Výstraha 2. stupně platí až do odvolání také pro jihovýchod, Oravu, Kysuce a Gemer.