Gruzie předala ruskému ambasadorovi nótu o ukončení bojů v Jižní Osetii a je připravena k okamžitému dohodě s Ruskem na ukončení násilí. Příkaz k zastavení vojenských operací podepsal gruzinský prezident Michail Saakašvili.

Rusko přijetí nóty potvrdilo, ale popřelo, že by v oblasti byl klid. "Obdrželi jsme nótu o ukončení vojenských operací a stáhnutí gruzinské armády z oblasti, ale naše informace gruzinské prohlášení nepotvrzují," oznámil podle agentury Interfax ruský ministr zahraničí.

Saakašvili prohlásil, že Rusko chce převzít celou jeho zemi, aby si zabezpečilo energetické cesty z centrální Asie a zničilo demokracii v regionu. "Oni chtějí celou Gruzii," řekl Saakašvili v rozhovoru s německými novinami Rhein-Zeitung. Zároveň uvedl, že již mluvil s americkým prezidentem Georgem Bushem, který mu vyjádřil plnou podporu. "On míní, že to ve skutečnosti není o Gruzii, ale v určitém smyslu je to i agrese vůči Americe," řekl Saakašvili novinám.

Ruská operace v Černém moři

gruzie-350-210.jpgRuské válečné lodě dorazily v neděli ráno do gruzínských vod Černého moře. Gruzínské oficiální zdroje tvrdí, že na moři má Rusko 4000 vojáků a dalších 6000 dorazilo do Jižní Osetie. Ruské loďstvo v Černém moři začalo blokovat případné dodávky zbraní do Gruzie. Ta ale tvrdí, že blokuje i dodávky paliva a potravin.

Do sporu se vložila také Ukrajina. "Ukrajina si vyhrazuje právo uzavřít svoje území před návratem ruských válečných lodí, které mohou zasáhnout v Gruzii, dokud nebude konflikt vyřešen," uvedlo podle Interfaxu ukrajinské ministerstvo zahraničí. V ukrajinském přístavu Sevastopol v Černém moři má rusko svoji námořní základnu.

Gruzínský ministr vnitra Šota Utiašvili. později řekl, že Rusové už kontrolují Cchinavali, správní středisko Jižní Osetie, kvůli které válečný konflikt v pátek vypukl. Gruzinská armáda se podle ministra z oblasti stáhla poté, co ji Rusové v sobotu masivně bombardovali. Gruzínci se ale nestáhli z celé Osetie, ale v její jižní části dále bojují.

Druhá fronta v Abcházii

Proruská Osetie je totiž součástí gruzínského státu, ale snaží se odtrhnout již od devadesátých let. Jako samostatný stát ale nebyla uznána. Gruzínci tam kvůli tomu podle zahraničních zdrojů provedli zásah, na který reagovala Moskva obviněním z etnických čistek a vysláním své armády.

tank_gruzie__192x128_.jpgPodobně je na tom i západní součást Gruzie, Abcházie, která se ke konfliktu také připojila a podle Utiašviliho se ruská armáda chystá udeřit právě tam.

USA akci Ruska v Gruzii odsoudili jako nebezpečnou a nepřiměřenou. Pokračování války může podle Spojených států znamenat vážné poškození americko-ruských vztahů s dlouho trvajícími následky, uvedlo ministerstvo zahraničí USA.

Dvojí metr?

Rusko potom obvinilo západ, že je v gruzínském konfliktu zaujatý. "Západní země se chovali podivně. V prvních hodinách gruzínské agrese proti Jižní Osetii mlčeli," řekl náměstek ministra zahraničí Grigorij Karasin.

"To vyvolává vážnou otázku o upřímnosti a jejich postoji k naší zemi. To bude samozřejmě vzato v úvahu v budoucnu, až se budeme bavit o globálních otázkách," upozornil Karasin podle agentury Reuters.

Rusové také upozorňují na paralelu s Kosovem, jehož samostatnost západ uznal přes odpor Srbska i Ruska. Nyní se naopak západ postavil za gruzínskou územní celistvost.

Abcházie: Jde o ovládnutí rokliny Kodori

Abcházští separatisté podle agentury Reuters v neděli vyslali 1000 ozbrojenců do úzké rokliny Kodori v horách u hranic Abcházie, čímž otevřeli druhou frontu a zkomplikovali tak pozici Gruzii."Jsme připraveni jednat nezávisle," prohlásil samozvaný prezident Abcházců Sergej Bagapsh. "Koordinujeme naše akce s Ruskem, naším největším přítelem," dodal.

Ministr vnitra Gruzie pak obvinil Rusko, že do Abcházie vyslala vojáky a dělostřelectvo, aby zahájilo oparaci k ovládnutí klíčové rokliny Kodori.

Gruzie se s Ruskem nedohodla ani na vytvoření tzv. humanitárních koridorů, kterými by se evakuovali uprchlíci z Jižní Osetie.

Poslední vývoj v Gruzii - čtěte ZDE

Rusové kontrolují hlavní město Jižní Ossetie CchinValiRusko v oblasti tvrdě zasáhlo v pátek, o den později Gruzie vyhlásila válečný stav a obvinila Moskvu z invaze do země. Podle ruských zdrojů zahynulo po gruzínském zásahu proti Osetským separatistům 2000 lidí, Gruzínci mluví o třech stovkách převážně civilních obětí po ruském bombardování.

Rusové ale zásah civilních cílů během leteckého bombardování popírají a ruský premiér Putin označil zásah Moskvy za naprosto přiměřený. Značná část Cchinavali je nyní v troskách. Evropa i USA se ve sporu stavějí za Gruzii, která v posledních letech nastoupila cestu do NATO a EU, a vyzývají Rusko, aby na tuto zemi přestalo útočit.

Francie předsedající Evropské unii navrhla plán ukončení bojů, který obsahuje výzvu Rusku a Gruzii stáhnout své jednotky. Plán předpokládá "obnovení stavu, který vládl v oblasti dříve, a zahrnuje stažení ruských a gruzínských sil do jejich předchozích pozic", uvádí prohlášení Paříže.

Češi v Gruzii

Polsko chce okamžité svolání mimořádného summitu EU. Do Gruzie byla vyslána společná delegace EU, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, USA a NATO, aby se na místě pokusila zprostředkovat příměří.

V Gruzii bylo kvůli zrušení letecké dopravy odříznuto od domova také několik desítek Čechů. Už v neděli se ale přibližně 30 odcestovalo do Arménie, polovina z nich ještě týž den odletí do Varšavy. Dalších asi 30 Čechů je v pořádku a domů se nechystá.