lode-pristav-gruzie-poti__192x128_.jpgRusko podle prezidenta Dmitrije Medveděva zamýšlí chránit Abcházii i Jižní Osetii. "Naše země bude pochopitelně pomáhat zajišťovat bezpečnost těch dvou zemí a v případě útoku na ně jim samozřejmě poskytneme odpovídající podporu," řekl CNN.

To podle něj ale neznamená, že by Moskva zasahovala do jiných konfliktů na území bývalého Sovětského svazu.

V jiném interview, které Medveděv poskytl BBC, obvinil Spojené státy, že dodávají do Gruzie zbraně.

Na dotaz, zda Rusko zpřísňuje blokádu lodí připlouvajících do přístavu Poti, Medveděv odpověděl: "Nejde o žádnou blokádu, každé plavidlo tam může vplout, Američané a další tam přivážejí humanitární náklady. A co Američané nazývají humanitárními dodávkami - pochopitelně tam přivážejí zbraně."

Rusko se nebojí ani nové studené války

medvedev-delo-ochranka__192x128_.jpg"Nebojíme se ničeho, včetně perspektiv nové studené války," prozradil ruský prezident Dmitrij Medveděv v televizním interview. "Ale nechceme ji. Vše závisí na postoji našich partnerů," dodal.

Podle Medveděva musí Západ, pokud si chce zachovat dobré vztahy s Kremlem, respektovat důvody ruského rozhodnutí uznat nezávislost Jižní Osetie a Abcházie. "Pokud si ale zvolí konfrontační scénář, nedá se nic dělat, žili jsme v různých podmínkách, přežijeme i to," doplnil.

Přečtěte si podrobnosti

"Nemyslím si, že bychom se měli opravdu obávat izolace. Myslím, že nehrozí," komentoval šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov možnost, že by se Moskva kvůli uznání gruzínských separatistů ocitla v mezinárodní izolaci. Nemyslí si, že by se celá záležitost měla interpretovat jako scénář konce světa. "Věřím, že zvítězí zdravý rozum," dodal ministr.

Politováníhodné rozhodnutí, zaznělo z USA

Ruské uznání nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie vzbudilo odpor ve Spojených státech i jinde.

Vedle amerického prezidenta George W. Bushe a ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové se proti ruskému rozhodnutí postavili i někteří evropští politici.

Riceová označila uznání Jižní Osetie a Abcházie za "politováníhodné" rozhodnutí Ruska.

Nová rubrika BLOGY na iHNed.cz

Ani Evropa nesouhlasí

Názor České republiky na situaci v Gruzii zůstává podle českého ministerstva zahraničních věcí stejný. "Rusko navíc v tomto sporu není nestranné," řekla agentuře ČTK mluvčí Zuzana Opletalová.

Francie považuje dnešní krok Ruska za politováníhodný, Británie jej kategoricky odmítá.

Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí řekl, že pro Francii jde o "politováníhodné rozhodnutí". "Připomínáme, že lpíme na územní celistvosti Gruzie," sdělil Eric Chevallier. Prakticky totožně se vyjádřila i americká ministryně Riceová.

(článek pokračuje pod fotogalerií)

Italský ministr zahraničí Franco Frattini prohlásil, že uznání separatistických oblastí "není v souladu s mezinárodním právem a že balkanizace Kavkazu podle etnické příslušnosti představuje vážné nebezpečí pro všechny."

Ještě ostřeji reagovala britská diplomacie. "Je to v rozporu s povinnostmi, jimiž Rusko váží rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Nezlepší to vyhlídky na mír na Kavkaze," řekla mluvčí ministerstva zahraničí.

Přečtěte si další zprávy o situaci na Kavkaze

osetie-vlajka-lide__192x128_.jpg

"Bezcenné" rozhodnutí s vážnými důsledky

Medveděvovo rozhodnutí uznat samostatnost obou separatistických republik se v jejich metropolích slavilo s abcházskými i osetinskými vlajkami.

Gruzie ale i nadále považuje oba regiony za součást svého území. Vláda prohlásila, že rozhodnutí uznat nezávislost Abcházie a Osetie přinese Moskvě výraznější izolaci.

Z Tbilisi také zaznělo, že z právního hlediska je rozhodnutí Kremlu bezcenné. Šéf gruzínské bezpečnostní rady Alexandr Lomaia řekl, že to "pro Rusko bude mít vážné důsledky".

Jižní Osetie i Abcházie vyhlásily jednostranně nezávislost již v 90. letech, většina zemí však tato území uznává jako součást Gruzie.

Nová rubrika VIDEO na iHNed.cz