Mešita, místo muslimské modlitbyMuslimové a židé jsou v Evropě stále méně oblíbení. K takovému závěru došel celosvětový výzkum veřejného mínění, který uskutečnil americký institut Pew Research Center. Podle výsledků se jedná o dlouhodobý jev, jenž se změnil zejména v posledních dvou letech. 

Podle výsledků vidí židy nepříznivě 46 procent Španělů, 36 procent Poláků, čtvrtina Němců, pětina Francouzů a 34 procent Rusů. Muslimové jsou nepříznivě vnímáni polovinou Němců, oblíbeni nejsou ani u 52 procent Španělů, 46 procent Poláků a 38 procent Francouzů.

Podle institutu, který nálady v Evropě dlouhodobě zkoumá, jsou negativní postoje vůči těmto dvěma skupinám obyvatel stále častější. Ředitel průzkumu Richard Wike upozorňuje, že tazatelé nezkoumali příčiny měnících se názorů.

Čtěte více

Wike však zároveň odhaduje, že například za antisemitskými náladami může být negativní postoj k Izraeli. Možnými důvody nedůvěry k muslimům zase podle něj mohou být rostoucí obavy z migrace či extremismu.

Bin Ládin ztrácí oblibu  

Jedinou evropskou zemí, v níž antisemitismus není na vzestupu, je Velká Británie. Nepříznivě tam židy vnímá pouze 9 procent respondentů. Nízké počty v této otázce zaznamenaly i další anglosaské země - ve Spojených státech je to 7 procent, v Austrálii 11.

Výzkum byl proveden na více než 24 tisících obyvatel ve 24 státech. Extrémní protižidovské nálady byly zaznamenány zejména v muslimských zemích. Pozitivní vnímání židů bylo výjimečně zaznamenáno v Turecku, Jordánsku, Egyptě, Libanonu a Pákistánu.

NOVĚ! Blogy na iHNed.cz

Ve srovnání s rokem 2002 však v islámském světě klesla podpora sebevražedných atentátů a násilí ve jménu islámu. Ještě před šesti lety například tři ze čtyř libanonských muslimů tvrdili, že sebevražedné útoky jsou ospravedlnitelné. V nejnovějším průzkumu tento ukazatel klesnul na jednu osobu ze čtyř.

Islámský extremismus je rovněž příčinou obav v samotných muslimských zemích, například v Indonésii, Tanzánii či Nigérii. Tento vývoj potvrzuje i skutečnost, že v několika zemích výrazně klesla podpora vůdce al-Káidy Usámy bin Ládina. Jeho obliba nicméně přetrvává například v Pákistánu.