Británie chce snížit emise do 50 let o 80 procentKonec fosilních paliv do dvaceti let a znatelné snížení skleníkových plynů do roku 2050. Takové je doporučení vědeckého poradního výboru pro klimatickou změnu britské vlády (CCC), pokud chce Spojené království zmírnit globální oteplování.

Británie by na jeho základě měla snížit emise skleníkových plynů o celých 80 procent na místo dosud předpokládaných 60 procent.

Podle zprávy bude tohoto cíle možné dosáhnout šetřením a efektivnějším využíváním energie, využíváním obnovitelných zdrojů energie, stavbou nových jaderných elektráren a ukládáním emisí oxidu uhličitého pod zem.

Na ambiciózní plán by Británie mohla vyložit až dvě procenta svého HDP.

Podle předběžné zprávy zaslané ministru pro energetiku a klimatickou změnu Edu Milibandovi by do cílů pro omezení emisí měla být zahrnuta také doprava, včetně letecké, která byla dosud ponechávána stranou.

Čtěte také

Zpráva uznává, že v letecké a lodní dopravě se zřejmě nepodaří tak dramaticky snížit emise, a proto zdůrazňuje, že to budou muset vynahradit jiné sektory, zejména energetika.

Británie táhne Unii

"Snížit emise o 80 procent či více bude náročné, ale splnitelné," tvrdí výbor. Podle něj je takové zvýšení laťky nezbytné proto, aby celý svět do poloviny století snížil emise skleníkových plynů o 50 procent.

Toto omezení prý povede k tomu, že se do té doby zvýší průměrná teplota o dva stupně Celsia ve srovnání s teplotou v preindustriálním období, tedy zhruba v polovině 19. století.

Snížení emisí o 80 procent oproti úrovni roku 1990 podpořil v polovině září labouristický premiér Gordon Brown. Ekologie a změna klimatu je také jednou z klíčových priorit i pro opoziční konzervativce pod vedením Davida Camerona.

Na redukci škodlivin má zájem celá EU, její závazky ale nedosahují takových ambicí jako ty britské. Jedním z jejích cílů je snížení emisí oxidu uhličitého do roku 2020 o pětinu v porovnání s rokem 1990

Na základě nejnovějších nařízení EU si dále elektrárenské společnosti od roku 2013 budou muset kupovat všechny emisní povolenky, které jim dovolují vypouštět určité množství oxidu uhličitého.