Lékař Gero HuetterBerlínským lékařům se pravděpodobně podařilo vyléčit HIV pozitivního muže. U pacienta, trpícího zároveň leukemií, se už 20 měsíců přítomnost viru nedá prokázat. Vir zmizel po transplantaci kostní dřeně.

Univerzitní klinika Charité však tlumí euforické zprávy, že se podařilo najít účinný způsob léčení nemoci AIDS. Čtvrteční německý tisk přesto hovoří o ojedinělém úspěchu.

"Je to vynikající úspěch pro vědu. Je ale příliš brzy na to hovořit o možnostech terapie," citoval deník Süddeutsche Zeitung proděkana kliniky Rudolfa Taubera.

Čtěte více

Rozdíl v genech

Pacientem byl dvaačtyřicetiletý Američan žijící v Berlíně, který byl na léčení přijat před třemi lety kvůli leukemii. Následná vyšetření ukázala, že v sobě nocí i HIV.

Vyléčení je o to překvapivější, že kvůli leukemii musel vysadit všechny léky, které se používají k léčbě AIDS, protože by mohly zničit darované buňky kostní dřeně.

Muž vděčí za své šťastné vyléčení nápadu lékaře Gera Hüttera. Ten nahradil nemocné buňky kostní dřeně dárcovskými buňkami. Rozdíl oproti běžné transplantaci kostní dřeně spočíval v tom, že jako dárcovské byly vybrány buňky s genovou odchylkou, která mnoho Evropanů chrání před nákazou AIDS.

Dárce po svých rodičích zdědil dvě genové kopie bílkoviny, o níž se od roku 1996 ví, že před HIV chrání. Molekulu CCR{-5} však po obou rodičích zdědilo zhruba jen jedno procento všech Evropanů.

"O této ochraně CCR5 jsem slyšel už za svého studia a někde jsem to vyhrabal ze své paměti," řekl Gero Hütter.

HIV prostě zmizel

Experiment zafungoval lépe, než se očekávalo. Pacient dárcovské buňky dobře přijal, a vyhrál tak svůj dvojí boj s leukemií a zřejmě i s AIDS. "Vyšetřili jsme nejen krev, ale i orgány a centrální nervový systém," potvrdil Hütter.

Blogy na iHNed.cz

Mezinárodní lékařská obec je podle deníku Die Welt přesvědčena, že berlínský případ je šťastný a ojedinělý. Velmi riskantní je totiž už samotná transplantace kostní dřeně. Při ní jsou ozařováním a silnými léky zabíjeny původní buňky. Až 30 procent pacientů se po transplantaci ocitá v ohrožení života.

"Berlínská terapie" se zřejmě nestane tak rychle běžně používanou metodou v boji proti AIDS, ale pro lidi s kombinací onemocnění leukemií a AIDS by to mohl být záblesk naděje, napsal Die Welt.