Ruská jaderná ponorka.Na konci vyšetřování tragédie ruské jaderné ponorky Něrpa patrně bude obvinění z usmrcení z nedbalosti. Podle vyšetřovatelů totiž za smrt dvaceti lidí může námořník, který špatně nastavil teplotu v jednom z úseků plavidla. Ruský tisk ale spekuluje o tom, že si policie hledá jen obětního beránka.

"Pustit freon do oddělení s lidmi mohl buď idiot, anebo diverzant," pronesl minulý týden penzionovaný kapitán ponorky Nikolaj Markovcev. Vyšetřovatelé už se shodli, kdo oním „idiotem“ je, pondělní ruské deníky nikoli.

Čtěte souvislosti

Jak napsal list Kommersant, teplotu podle vyšetřovatelů chybně nastavil zatčený námořník, kterému kterému hrozí až sedm let vězení za usmrcení z nedbalosti. Bývalí ponorkáři se domnívají, že se námořník prostě spletl, ale jeho postup nikdo nezkontroloval.

Hlásič požáru spustila vysoká teplota

Rozbor údajů z "černé skříňky" plavidla podle listu ukázal, že nastavení snímače teploty vzduchu v druhém úseku ponorky bylo během námořníkovy stráže upravováno. Snímač pak hlásil prudké zvýšení teploty, na což zareagovalo protipožární zařízení. Vyšetřovatelé jsou toho názoru, že námořník změnil nastavení snímače svévolně. Zatčený se k zásahu do systému přiznal a při rekonstrukci na palubě ponorky své úkony zopakoval.

Podle listu Komsomolskaja Pravda po námořníkově zásahu snímač teploty místo skutečných 30 stupňů Celsia hlásil 78, přičemž protipožární zařízení se spouští při 64 stupních. Systém je sice chráněn před omylem, avšak stráž chybný údaj potvrdila. To bylo o to snazší, že kód k ovládacímu pultu byl vypsán na papírku u počítače, zřejmě kvůli přítomnosti civilních odborníků z loděnic.

Bývalí ponorkáři však pochybují, že by námořník mohl být jediným viníkem neštěstí. "Svaté pravidlo ponorkářů zní: Když nevíš, nesahej na to. Sotva o tom mohl nevědět zkušený námořník," řekl Kommersantu bývalý kapitán Taras Moskalenko. "Je málo pravděpodobné, že by námořník na stráži postupoval zcela samostatně. Zřejmě dostal rozkaz upravit nastavení snímačů. Asi se spletl, ale jeho práci nikdo nekontroloval," míní další bývalý velitel ponorky Nikolaj Markovcev.

Policisté na námořníka tlačili

Při rekonstrukci na palubě ponorky prý námořník stačil svým kolegům říci, že během vyšetřování byl vystaven silnému tlaku, napsal dnes list Izvestija.

"Zatkli ho po čtyřiadvacetihodinové stráži a dva dny ho nenechali spát. Nyní z něj dělají hlupáka, který při hraní s ovládacím pultem spustil systém. Prostě vylévají na posádku špínu a našeho velitele chtějí odvolat. Sepsali jsme hlášení, že s jiným velitelem na moře nevyplujeme. Obvinění našeho kamaráda považujeme za smyšlené," řekl listu nejmenovaný člen posádky, který se sám při nehodě přiotrávil.

O verzi vyšetřovatelů podle listu pochybují i pracovníci loděnic, v nichž byla ponorka vyrobena. Námořník by podle nich nestačil opustit ohrožený úsek, kde prý spustil protipožární zařízení. Zatčený na ponorkách sloužil pátým rokem.