Nutrie.Nezvané rostlinné a živočišné druhy, jako jsou třeba bolševník či nutrie, už dělají vrásky na čelech i předákům Evropské komise.

Brusel se proto rozhodl, že vypracuje společnou unijní strategii proti těmto živočichům a rostlinám a hrozbě, kterou pro Evropu, její životní prostředí, ekonomiku či zdraví lidí představují.

Invazivní druhy jsou velkým nebezpečím pro původní evropské rostliny a zvířata.

Mohou totiž narušit lokální flóru a faunu a způsobit značné škody na přírodě i zdraví lidí. Brusel zdůraznil i jejich ekonomické dopady. Podle jeho odhadů přijdou evropské ekonomiky ročně na nejméně 12 miliard eur (309 miliard korun).

Přečtěte si také

Do Evropy se invazivní druhy dostaly náhodně, nebo je tam záměrně dovezli lidé, třeba k využití v zemědělství. S tím, jak roste obchod a přeprava zboží a lidé se častěji přesouvají napříč světem, se pak zvyšuje i množství takových květin či zvířat na "starém kontinentu".

 

Hrozba pro životní prostředí

 

Jako příklad invazivního druhu a jeho negativních dopadů na prostředí bývá uváděn dravý nilský okoun. Ten byl zavlečen v 70. letech do afrického Viktoriina jezera, což tam způsobilo vymizení desítek až stovek druhů. Invazivní rostlinou je i v Česku a na Slovensku známý bolševník.

"Invazivní druhy jsou vážnou hrozbou pro biodiverzitu. Zastavit omezování biologické rozmanitosti v EU není možné, pokud se (unie) nepustí do boje s problémem těchto nevítaných návštěvníků," prohlásil dnes eurokomisař pro životní prostředí Stavros Dimas.

Zdůraznil, že pokud opatření přijme jeden stát, nebude to mít žádný dopad, pokud se nepřipojí i další. "Ekologické, ekonomické a sociální dopady šíření invazivních druhů jsou pro státy EU vážné. Potřebujeme harmonizovanou odpověď," dodal komisař.

 

Nutrie, křídlatka, okoun a další tisíce

 

Komise jako další příklady problémových druhů zmínila nutrie. Ty byly do Evropy dovezeny kvůli jejich kůži. Nyní se ale "usazují" napříč Evropou a působí značné škody na přehradách, kanálech či zavlažovacích systémech.

Jedním z nejproblematičtějších druhů je ale podle komise slávička mnohotvárná. Jde o jeden druh mlže, který působí vážné ekologické škody a velké problémy průmyslu tím, že ucpává nejrůznější potrubí.

Často se zmiňuje také křídlatka, vysoká rostlina se silnou lodyhou, která se rychle množí a vytlačuje původní druhy rostlinstva.

Podle unijního projektu DAISIE je v Evropě v současnosti téměř 11 tisíc nepůvodních druhů. Kolem deseti až 15 procent z nich pak působí problémy či negativní ekologické a ekonomické dopady.

Bolševník a další rostliny, které vytlačují původní vegetaci, byly zavlečeny z ciziny i do některých oblastí Česka. Správa Chráněné krajinné oblasti Český les a ochránci přírody z Kladské je nedávno zmapovali v tachovském příhraničí. Karlovy Vary bojují již několik let s bolševníkem velkolepým, který také může lidem způsobit popáleniny.