Brian Cowen a Nicolas SarkozyŠéfové států a vlád zemí Evropské unie se druhý den summitu v Bruselu dohodli na zárukách pro Irsko, které by v zemi měly usnadnit přijetí lisabonské smlouvy. S odvoláním na diplomatické zdroje to uvedla agentura Reuters.

Irsko podmiňovalo uspořádání druhého referenda o smlouvě ústupky ze strany unie v některých citlivých oblastech.

"Irský premiér je velmi odvážný, fandím mu, aby se to povedlo," řekl Sarkozy těsně na začátek summitu.

Mezi záruky patří například snaha Irska zachovat si neutralitu v případě vojenského konfliktu, v rodinných otázkách a v rozhodování o výši daní, které jsou v zemi tradičně velmi nízké.

Čtěte více o summitu Evropské unie

Irsko rovněž požadovalo, aby mělo vlastního zástupce v Evropské komisi. V tom mu unie vyhověla už ve čtvrtek, když rozhodla, že ponechá všem členským zemím své komisaře, a to až do roku 2014.

Z pátečního rozhodnutí státníků vyplývá, že daně zůstanou národní záležitostí Irska stejně jako problematika týkající se potratů nebo registrované partnerství.

Záruky by měli Irové dostat právním protokolem, který jim zaručí naprostou samostatnost v otázkách jako neutralita, daně, rodinná, sociální a lidská práva.

Protokol s právními zárukami bude "přilepený" k přístupové smlouvě pro Chorvatsko, kterou budou schvalovat všechny členské státy.

Ústupky mohou zkomplikovat fungování komise

V referendu, které se konalo v červnu 2008, tamní voliči smlouvu odmítli. Nové hlasování se podle příslibu Irů uskuteční do jmenování nové Evropské komise. Mělo by se tak tedy stát v září nebo říjnu 2009.

Cílem Lisabonské smlouvy je především větší efektivita fungování unie. Brusel Dublinu schválením ústupků naznačuje, že se Irové smlouvy nemusí bát.

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn před novináři řekl, že věří, že nyní Irové díky této dohodě lisabonskou smlouvu v novém referendu schválí. Současně však podotkl, že se teď patrně rozpoutá debata o budoucím fungování Evropské komise, která je jakýmsi výkonným orgánem 27členného bloku.

Blogy na iHNed.cz

V budoucnu by se totiž podle něj mohlo stát, že s tím, jak se unie bude rozšiřovat, množství komisařů nabobtná tak, že by to mohlo komplikovat její práci či rozdělení sil.

"Irové potřebovali něco, aby nyní mohli říct: Bojovali jsme o komisaře, dostali jsme komisaře. Ale pozor! Následky mohou být negativnější než výsledek vyjednávání," řekl Asselborn