Koňské maso, obnošené oblečení a použitá DVD jsou věci, které budou podle agentury AP nejvíce "v kurzu" o letošních Vánocích na Islandu. Ostrované se netají tím, že je trápí nezaměstnanost, stoupající ceny a paralyzovaný bankovní systém.

"Dříve člověk nepřemýšlel o tom, co kupuje, ale teď jsme se probudili," říká Holmfridur Kristinsdottirová, jež na trhu v Reykjavíku prodává sušené ryby. "Kupujeme si teď islandské pivo, protože je levnější," dodává.

Země je v tuto roční dobu zahalena ve tmě devatenáct hodin denně, ale na domech a stromech po celém Reykjavíku září vánoční světélka. Děti brzy vyvěsí na okna punčochy a budou doufat v nadílku. Tyto tradiční vánoční rituály ale nic nezmění na faktu, že 320 000 obyvatel ostrova čekají těžké časy.

Ekonomika Islandu v posledních měsících kolabovala po krachu největších bank. Severská země ale v recesi podle oficiálních statistik není, protože ještě ve 2. čtvrtletí rostla. Za červenec a až září klesl výkon ekonomiky Islandu o sezonně přepočtených 3,4 procenta. 

Exkluzivně

Ježíšek přinese levné zboží

Teď je ve vzduchu úspornost. Siggi Gardarsson, jenž má u přístavu stánek s tradičními islandskými pokrmy, říká, že v zemi stoupá prodej koňského masa - tradiční potraviny, která stojí o polovinu méně než hovězí.

Marii Oskarsdottirové se daří v prodeji ručně pletených čepic a rukavic. Olaf Olafsson si pochvaluje, že jeho rezervní armádní oblečení jde na odbyt jako nikdy předtím.

"Někteří z těch starších říkají, že se tohle stává v době recese," povídá. "Nabízíme podobné zboží, které je v obchodech, ale za poloviční cenu."

Kromě šetření se Islanďané také obracejí k jednoduchým a levným radostem. Ve stánku s DVD jde na odbyt rodinný muzikál ze šedesátých let Za zvuků hudby. Majitel knihkupectví Runar Birgisson tvrdí, že prodej v jeho obchodě se od té doby, co se v zemi zhroutily hlavní banky, zdvojnásobil.

"Knihy nejsou na Islandu přepychovým zbožím," vysvětluje. "Jsou velmi důležité pro život. Šest měsíců v roce je tma a velká zima. Četba dobré knihy je proto velmi uklidňující."

Island se stal jednou z největších obětí globální finanční krize. Jeho finanční sektor zažíval od poloviny 90. let značný rozmach, ekonomika však expandovala příliš rychle a nyní doplácí na vysokou zadluženost. V prudkém útlumu bude zřejmě až do roku 2010 a očekává se, že se výrazně zvýší nezaměstnanost.

Ve snaze stabilizovat ekonomiku a finanční systém si Island zajistil z externích zdrojů podporu deseti miliard dolarů. Dvě miliardy z toho zajistí Mezinárodní měnový fond, napsala agentura Reuters.