sarkozy_topolanek__192x128_.jpgOstřejší než se čekalo je start českého předsednictví EU. Přestože mnozí předpovídali větší akce a možné komplikace až v průběhu šestiměsíčního období, Češi musí řešit první těžké úkoly už několik hodin po převzetí štafety od Francie.

Do značné míry za to mohou boje v Gaze a rusko-ukrajinský spor kolem dodávek plynu z Ruska na Ukrajinu, kvůli němuž by mohly být ohroženy i dodávky do EU.

"Je to fakt raketový start," řekla ve čtvrtek ČTK česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová. Podobně se vyjádřil i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. "Čekal jsem, že tento rok nebude snadný. Musíme se tomu postavit, je to výzva," poznamenal.

Už několik dní izraelská armáda vede ofenzivu proti radikálům z palestinského hnutí Hamas v pásmu Gazy, odkud extremisté ostřelují území židovského státu. Střety si vyžádaly stovky mrtvých. EU vyzvala obě strany k ukončení bojů, které se týkají i civilistů.

Premiér Mirek Topolánek potvrdil, že ČR jako nová předsednická země unie chystá diplomatickou misi zaměřenou na řešení konfliktu. Už v příštích dnech na Blízký východ vyrazí právě Schwarzenberg.

Ve stejný den oznámil ruský plynárenský gigant Gazprom, že zastavil dodávky plynu Ukrajině, se kterou se nemůže dohodnout o platbách. V souvislosti s tím se objevily obavy, aby to neohrozilo i tranzit do zemí EU, jak tomu bylo při obdobné krizi v roce 2006. Češi ještě před polednem přišli společně s Evropskou komisí s prohlášením vyjadřujícím politování, že se spory mezi Ukrajinou a Ruskem nepodařilo vyřešit.

"Všechny existující závazky ohledně zásobování a tranzitu musejí být dodrženy," vzkázal do Moskvy a Kyjeva český vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, který byl během čtvrtka v kontaktu se zástupci dalších unijních institucí.

"Museli jsme s tím počítat"

Podle Vicenové se čeští diplomaté před začátkem předsednictví na možnost takových mimořádných situací připravovali. "Museli jsme počítat se všemi variantami. Museli jsme počítat, že už prvního ledna se stane něco nečekaného, mimořádného," zdůraznila. 

Čtěte více

Podle Schwarzenberga se dá čekat, že podobné mimořádné události či komplikace, které bude muset předsednická země řešit, se dají očekávat i v budoucnu. "Budou, budou, budou. Ale kdybychom se toho byli obávali, tak bychom do toho nesměli lézt. Dějiny se nezastaví," dodal.

Že to Češi na samém začátku svého předsednictví nemají jednoduché, píší i zahraniční média. Podle německé agentury DPA to Mirek Topolánek nemá jednoduché, neboť v "na každém rohu hořící Evropě" bude spíše hasišem a "musí se v těžké a sotva řešitelné zahraničněpolitické krizi pokusit o nemožné".

Sarkozyho stín

K dovršení všech problémů je zde ještě francouzský prezident Nicolas Sarkozy, po kterém Topolánek předsednictví převzal. Sarkozy se podle DPA jen těžko vyrovnává s pocitem, že je nyní pouhým prezidentem členského státu EU. A zda něco dělá jménem unie nebo jménem Francie, to mu prý přijde stejné.

I proto ve svém novoročním projevu oznámil, že se od pondělí vydá hledat cestu pro mír na Blízkém Východě. Tam se stejným cílem vyrazí v příštích dnech i přední zástupci EU.

Rozdíly mezi francouzským a českým pojetím předsednictví podle agentury zvýrazňují nedávná slova Karla Schwarzenberga pro britský list Financial Times. "Velké show nejsou na našem seznamu, chtěl bych mít velmi věcné předsednictví EU," řekl Schwarzenberg.

Čtěte více

Také francouzský list Le Monde považuje konflikt v pásmu Gazy a vměšování Sarkozyho za těžký start pro Čechy. "Topolánek si mohl nechat jen zdát o méně krušném začátku," napsal deník. České předsednictví podle něj "čelí dvěma krizím, které mají devastační potenciál pro jednotu a tedy i akceschopnost Evropanů: ofenzivě Izraele proti Hamasu a energetickému sporu Ruska a Ukrajiny".

BBC již v pondělí napsala, že vize husitského krále Jiřího z Poděbrad o konfederovaných křesťanských státech Evropy se pět set let po jeho smrti stala realitou. Zároveň ale dodala, že česká politika není tak sladká jako kostka cukru, která je mimo jiné motivem předsednictví ČR.