Diskuse o tom, že by evropské země přijaly některé vězně, které nyní Američané zadržují ve vojenské věznici Guantánamo, nebude jednoduchá. Při příchodu na pondělní bruselská jednání ministrů zahraničí zemí EU to řekl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Reprezentant Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana nicméně soudí, že v případě potřeby bude unijní postoj vstřícný.

Nový prezident Spojených států Barack Obama ve čtvrtek nařídil do roka uzavřít americkou věznici Guantánamo na Kubě, kde je dosud přes 240 vězňů podezřelých z terorismu. V této souvislosti se objevily spekulace, že USA mohou požádat své evropské spojence, aby se o některé zadržované postarali.

Čtěte také

"Není to jednoduchá otázka, záleží na každé zemi, jak se rozhodne," řekl Schwarzenberg, který pondělní jednání coby ministr zahraničí předsednické země řídí. Dodal, že zatím nemá žádná oficiální prohlášení ohledně postoje jednotlivých zemí k případnému přijetí vězňů z Guantánama.
 

Javier Solana: EU je připravena pomoci

Vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana v pondělí při příchodu do budovy Rady EU řekl, že Guantánamo je "americký problém", ale že Unie je připravena Američanům v případě potřeby pomoci. "Myslím, že odpověď EU bude ano," soudí Solana.

Čtěte také

Neoficiální postoje některých zemí evropské sedmadvacítky jsou v hrubých obrysech známy. Zatímco například Francie, Španělsko, Portugalsko a Finsko zvažují přijetí některých vězňů, Rakousko a Nizozemsko jsou proti. Předseda Evropské komise José Barroso minulý týden novinářům řekl, že jediné dvě země, které zatím kývly na přijetí vězňů, jsou Španělsko a Portugalsko. 

Negativní reakce z Nizozemí i Francie

BBC uvedla, že ačkoliv evropské země chtějí nového prezidenta potěšit, Nizozemí už prohlásilo, že podporuje zásadu "Co jste způsobili, to si také napravte", ministr zahraničí uvedl, že Guantánamo nebyla nizozemská chyba a že tedy není nutné vězně přijmout.

Francouzský poslanec Jacques Myard prohlásil, že "veřejnost by byla šokována". I když připustil, že snad jedna nebo dvě osoby by mohly být přijaty na základě posouzení konkrétního případu, a pro BBC dodal: "Je to riziko. Moje první reakce je, že bychom opravdu neměli zasahovat. Nejsem rád, Francie by neměla být útočištěm teroristů."