Británie ve čtvrtek nevpustila do země krajně pravicového nizozemského poslance Geerta Wilderse, který měl ve čtvrtek ve Sněmovně lordů představit svůj kontroverzní film Fitna (Rozvrat) spojující islám s terorismem. Wilders byl zadržen na londýnském letišti Heathrow a měl by být vrácen zpět do Nizozemska.

Wilderse pozval člen Sněmovny lordů Malcolm Pearson zastupující Stranu nezávislosti Spojeného království požadující vystoupení Británie z Evropské unie. Pearson rozhodnutí britských úřadů kritizoval a řekl, že film se bude promítat na každý pád.

Čtěte také

Wilders je zakladatelem protiimigrantské Strany pro svobodu. Loni vyvolal rozruch krátkometrážním filmem Fitna se záběry z teroristických atentátů v USA v září 2001 prokládanými citacemi z koránu. Film představoval korán jako "fašistickou knihu" podněcující k násilí a netoleranci.

Britské zákony proti podněcování extremismu a rasové nenávisti

Wilderse, který je kvůli filmu a svým prohlášením doma stíhán, britská vláda v úterý upozornila, že ho do země nevpustí. Poslanec nicméně ve čtvrtek za asistence řady novinářů do Londýna odletěl. Na letišti Heathrow byl zadržen a nyní je vyslýchán.

Nizozemská vláda rozhodnutí kritizovala s tím, že poslanec nizozemského parlamentu by měl mít možnost volně cestovat po Evropské unii. Britský ministr zahraničí David Miliband krok své vlády hájil a zdůvodnil ho tím, že Británie má jasné zákony proti podněcování extremismu a rasové nenávisti. Podle něj se zákaz týká jen této konkrétní příležitosti, kdy měl Wilders prezentovat svůj film.

Británie má velkou muslimskou menšinu a byla terčem teroristických útoků extremistických muslimů.

Amsterdamský soud v lednu zvrátil předcházející soudní verdikt, podle něhož má Wilders na svá prohlášení právo v rámci uplatňování svobody slova. Odvolací soud ale uvedl, že poslanec musí být stíhán za podněcování k násilí a k diskriminaci. Za urážlivé označil jeho srovnávání islámu a nacismu, konkrétně koránu a knihy Adolfa Hitlera Můj boj.