Polsko ve čtvrtek slavilo 20. výročí prvních polosvobodných voleb v tehdejším komunistickém bloku, které skončily jasným vítězstvím protikomunistického hnutí Solidarita. Výjimečnou atmosféru však kromě deštivého chladného počasí poněkud kazí spor konzervativního prezidenta Lecha Kaczyńského s liberálním premiérem Donaldem Tuskem. Zatímco hlava státu je od rána v severopolském Gdaňsku, kde Solidarita vznikla, šéf vlády oslavoval se svými protějšky z postkomunistických zemí v jihopolském Krakově.

Premiér přesunul část oslav do Krakova kvůli chystané protivládní demonstraci v Gdaňsku. Tu ale odboráři nakonec odvolali. "Je to na hlavu postavené. Solidarita vznikla u nás, Krakov s tím nemá nic společného," řekl ČTK Krzysztof Dogielewicz, který pracuje v gdaňské loděnici 27 let.

Polské oslavy v Praze

Historii polského hnutí Solidarita a polskou cestu ke svobodě si mohou prohlédnout návštěvníci stanice pražského metra Malostranská v atriu před Valdštejnskou jízdárnou. Polský institut ji ve čtvrtek otevřel za přítomnosti předsedy Senátu Přemysla Sobotky.

Speciál iHNed.cz - Tak se žilo za komunismu, podívejte se - NOVÝ WEB ZDE 

Návštěvníci prvního dne dostali symbolické volební lísty s nápisem "svoboda" v několika jazycích a vhodili je do urny. Poláci jsou totiž pyšní na to, že změnu režimu dosáhli mírovou cestou pomocí hlasování.

Na panelech, povlávajících ve větru, se mohou návštěvníci dozvědět, jak vznikla polská Solidarita, původně dělnické odbory, které přerostly v celonárodní hnutí, jež v roce 1989 porazilo ve volbách komunistickou stranu.

Oslavy výročí, které Poláci považují za jedno z nejdůležitějších ve svých novodobých dějinách, budou v Praze pokračovat příští středu koncertem "Slavnosti svobody" v zahradách polského velvyslanectví.