Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell se vyhnula soudu, když se dohodla na mimosoudním vyrovnání ve výši 15,5 milionu dolarů s pozůstalými aktivistů z Nigérie, kteří byli v 90. letech minulého století popraveni kvůli protestům proti těžbě ropy.

Pozůstalí firmu Shell obviňovali z toho, že nese spoluvinu na tom, že vojenská vláda v Nigérii v 90. letech jejich příbuzné nechala věznit, mučit a popravit. Aktivisté včetně spisovatele a bojovníka za lidská práva Kena Saro-Wiwa usilovali o lepší postavení Ogoniů, původních obyvatel delty řeky Niger, která je bohatá na ropu, a protestovali proti škodám na životním prostředí, jež těžba této suroviny způsobila.

V roce 1994 byli během soudního procesu, který ochránci lidských práv označili za podvodný, usvědčeni z vraždy čtyř místních předáků a odsouzeni k trestu smrti.

"Dosáhli jsme vítězství," řekl médiím syn Wiwy, podle se rodinám dostane alespoň nějaké omluvy.

Peníze Ogoniům

Firma Shell popírá, že by na popravě a nelidském zacházení s aktivisty měla jakýkoliv podíl, a tvrdí, že vyrovnání je součástí "procesu usmíření". "Byli jsme sice připraveni jít k soudu, abychom očistili své jméno, ale myslíme si, že lepší je zaměřit se na budoucnost Ogoniů, což je důležité pro mír a stabilitu v dané oblasti," řekl zástupce firmy Shell.

Kdyby se s pozůstalými popravených nedohodla, případ by šel před americký soud. Podle zákona z roku 1789 americké soudy mohou řešit kauzy týkající se porušování lidských práv, v nichž figurují jiní než američtí občané a které se staly mimo území Spojených států.

Pět milionů dolarů bude určeno pro rozvoj oblasti, kterou obývají Ogoniové, z další části peněz pozůstalí vyplatí právníky a zbytek si rozdělí.

Americký soud ještě nikdy žádnou nadnárodní společnost neshledal odpovědnou za porušování lidských práv, nicméně několik takových sporů skončilo mimosoudní dohodou, podotkla agentura Reuters.