Největší frakce v europarlamentu, středopravicová Evropská lidová strana, oslabí. Britští konzervativci spolu s českými občanskými demokraty oznámili, že se dohodli na vytvoření nové frakce v Evropském parlamentu a tu dosavadní opouští. Členem nové Evropské konzervativní a reformní frakce je i polská strana Právo a spravedlnost.

Celkem novou frakci tvoří 55 poslanců: 26 je britských Toryů, 15 polských europoslanců za PaS a devět členů ODS. Zbylých pět poslanců pochází po jednom z různých středových a středopravicových stran v Maďarsku, Lotyšsku, Finsku, Belgii a Nizozemsku. Frakce tak podle všeho bude  v EP čtvrtou největší skupinou.

Založení frakce provázely v minulém týdnu spory mezi ODS a britskými konzervativci Davida Camerona kvůli přizvání některých populistických a extremistických stran. Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek si přál, aby frakce byla co nejsilnější a proto prosazoval i přidružení italské protiimigrantské Ligy severu nebo Dánské lidové strany.

Chtějí ještě narychlo získat členy

Podle britských Timesů s tím ale Cameron nesouhlasil, obával se negativní publicity spojené s takovým rozhodnutím.

Nakonec ale v nově vzniklé frakci zasedne i lotyšský poslanec Roberts Zile ze strany Za vlast a svobodu, která podporuje každoroční pochod na podporu veteránů lotyšských jednotek SS.

Podle ODS jednání ale nadále pokračují a je možné, že se k nové politické skupině připojí i další europoslanci či politické strany. Mohlo by se tak stát ještě před prvním zasedáním Evropského parlamentu v novém složení, které se uskuteční 14. července ve Štrasburku.

"Skupina evropských konzervativců a reformistů vnese nový impuls do zatuchlých vod Evropského parlamentu, kde je většina legislativy hlasována technickou koalicí mezi socialisty a Evropskou lidovou stranou," komentoval založení nové frakce europoslanec za ODS Jan Zahradil.