Zatímco Češi své kandidátky na zápis do seznamu památek UNESCO na poslední chvíli stáhli, Slovensko se na list probojovalo s další pamětihodností. Je jí historické město Levoča, které tak rozšířila seznam o již zapsanou památku Spišský hrad. Hrad sám byl na seznam dědictví lidstva zapsán již v roce 1993.

Levoča byla založena na přelomu 13. a 14. století. "Podstata místa byla zachována, v jejím prostoru je i kostel svatého Jakuba s desítkou oltářů z 15. a 16. století, významná sbírka polychromních dřevěných oltářů ve stylu pozdní gotiky," uvádí se ve zdůvodnění výboru.

Slovensko je zastoupeno na seznamu UNESCO celkem sedmi přírodními a kulturními památkami, od lidové architektury přes městská historická centra, starobylé šachty až po bukové pralesy a krasové jeskyně.

Adeptů na rozšíření seznamu je 27

Výbor Světového dědictví UNESCO během nedělního zasedání zařadil na seznam i město Caral-Supe v peruánských Andách, které je nejstarším svého druhu na americkém kontinentu. Rozkládá se na ploše 626 hektarů na písečné plošině na převisu údolí Supe a je dílem rozvinuté civilizace. Jeho stáří je odhadováno až na 5500 let.

Na seznamu dědictví lidstva je už zaneseno kolem 880 míst ve 145 zemích světa - mezi nimi většinu tvoří památky kulturní a historické, zbytek jsou přírodní a smíšené památky.

Na současném zasedání výboru UNESCO, které potrvá do konce června, je posuzováno 27 nominovaných památek.

Česko má na seznamu památek 12 a v porovnání s rozlohou území patří k úspěšnějším státům. V letošním roce se ČR o nový zápis neuchází.