Česko ve Stockholmu slavnostně předalo Švédsku předsednictví Evropské unie. Švédský premiér Fredrik Reinfeldt podotkl, že Češi to v čele sedmadvacítky měli těžké, ale svou roli zvládli. Zejména ve francouzském tisku se ale i dnes objevila zdrcující kritika českého vedení sedmadvacítky.

Česko muselo na počátku roku řešit například konflikt na Blízkém východě či plynovou krizi. Dalším velkým tématem byla krize hospodářská. Štafetové kolíky dnes čeští politici předávali švédským kolegům v Praze i ve Stockholmu. V Praze s ním na švédské velvyslanectví dorazil premiér Jan Fischer, do hlavního města švédského království zas vicepremiér Štefan Füle.

Švédsko ve svém půlročním předsednictví, které právě začalo, hodlá skloubit snahu o obnovu ekonomického růstu Evropy s bojem proti změnám klimatu. Na tiskové konferenci v Praze to dnes řekla švédská velvyslankyně Catherine von Heidenstamová. Stockholm chce podle ní také posílit region okolo Baltského moře a pokročit v přístupových rozhovorech s Chorvatskem a Tureckem. Rozšíření EU o tyto dvě země ale naráží na nesouhlas některých členů. Očekává se rovněž, že by o vstup do unie mohl požádat Island.


Hlavním tématem počátku švédského předsednictví ale bude debata o tom, kdo bude v příštích pěti letech řídit Evropskou komisi. Z dnešních slov dosavadního šéfa výkonného orgánu EU Josého Barrosa i švédského premiéra vyplynulo, že by oba považovali za vhodné, kdyby europoslanci o novém předsedovi EK rozhodovali už v červenci.

Barroso na nedávném summitu EU dostal jednomyslnou politickou podporu od zemí sedmadvacetičlenného bloku, nikoli ale oficiální nominaci. Švédsko nyní povede konzultace s Evropským parlamentem, který ho pro tuto funkci musí schválit.

Kritika i pochvala

Česko se stalo terčem kritiky v médiích. Francouzský provládní deník Le Figaro napsal, že Evropa si oficiálně oddechla, protože "volantu" se ujímají Švédové, které provází pověst vážnosti a chladnokrevnosti. České předsednictví prý naopak charakterizuje vybočování z kurzu a výpadky. Opoziční levicový list Libération zase citoval francouzského diplomata, který "se nemůže vzpamatovat z toho, s jakou nedočkavostí čekal na švédské předsednictví".

Švédský premiér naopak ocenil to, že Češi navzdory složitým i neočekávaným okolnostem, které umocnil pád vlády, byli na jednání v unii připraveni a často složité debaty zvládli dobře. Dobře si vedli při vedení unijních summitů i oba premiéři - Mirek Topolánek i Jan Fischer. Se zástupci Prahy se navíc dobře komunikovalo, uvedl Reinfeldt.

Švédsko se vedení unie ujme podruhé v historii. V prvním pololetí 2001 ale "šéfovalo" pouze patnáctičlennému bloku. Na počátku příštího roku předsednictví předá Španělsku.