Sociálnědemokratický europoslanec Libor Rouček (ČSSD) bude jedním ze 14 místopředsedů Evropského parlamentu. Ve Štrasburku jej v úterý zvolili zákonodárci na své ustavující schůzi. Rouček bude v novém EP vůbec nejvýše postaveným Čechem, přestože jeho funkce bude spíše ceremoniální.

Jeho volba však nebyla vůbec jednoduchá, stejně jako volba dalších místopředsedů. Nutnou nadpoloviční většinu získali v prvním kole jen tři kandidáti, ve druhém nikdo a ve třetím kole bylo zvoleno 11 nominovaných s nejlepším výsledkem. Roučkovi šance byly v tu chvíli velké, protože kandidovalo pouze 12 zákonodárců a nedostalo se pouze na polského poslance Michala Kaminského.

"Za své zvolení jsem samozřejmě rád, beru ho jako ocenění své práci i práce sociální demokracie," řekl Rouček serveru iHNed.cz po hlasování EP.

Europoslanec se podle svých slov chce zaměřit na napravení reputace České republiky, kterou si údajně Praha poškodila během svého předsednictví. 

Co konkrétně má Rouček na mysli? "Budu podporovat dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy a snažit se o větší spolupráci europarlamentu s parlamenty jednotlivých členských zemí," uvedl pro iHNed.cz.

Europoslanec za ČSSD hodlá také podporovat rozšiřování Evropské unie, ať už jde o země západního Balkánu či Turecka.  

Více Čechů tak vysoko v EP nebude 

Žádnou další významnou funkci, která by byla spojena s většími pravomocemi, čeští poslanci v dohledné době nejspíš neobsadí. Na vině je částečně i odchod ODS z nejsilnější lidovecké parlamentní frakce do frakce nové, která sdružuje konzervativní strany, ale je až čtvrtým největším politickým uskupením v EP, přičemž její vliv na chod parlamentu je zatím malý.

Někteří čeští europoslanci sice nadále usilují o post předsedy některého z parlamentních výborů, ale jejich šance na úspěch nejsou vysoké. Pokud by ovšem ODS zůstala u lidovců, Češi by jeden z postů v čele některého z výborů podle informací ČTK nejspíš získali. Nejpravděpodobnější se tak nyní jeví varianta, že někomu z českých europoslanců možná připadne místopředsednická funkce ve výboru, ale celkově Česko ve vedení parlamentu oslabí.

Rouček působí jako europoslanec již od roku 2004, tedy od prvních voleb do EP v Česku. V předchozím volebním období byl 1. místopředsedou poměrně vlivného zahraničního výboru. Rouček bude teprve druhým Čechem v této funkci, kterou dříve zastával jen Miroslav Ouzký (ODS).

Vysoce postavení Češi ve strukturách EU / zdroj čtk

Vladimír Špidla - evropský komisař pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti; do funkce nastoupil 22. listopadu 2004 (první českým členem Evropské komise byl od května do listopadu 2004 Pavel Telička);

Libor Rouček - nově zvolen místopředsedou Evropského parlamentu (jedním ze 14 místopředsedů EP byl od července 2004 do ledna 2007 Miroslav Ouzký);

Milena Vicenová - velvyslankyně České republiky u Evropské unie; ve funkci je od 7. ledna 2008, kdy vystřídala nynějšího ministra zahraničí Jana Kohouta;

Karel Kovanda - zástupce generálního ředitele Generálního ředitelství pro zahraniční vztahy (Relex); ve funkci od února 2005;

Marie Bohatá - zástupkyně generálního ředitele Evropského statistického úřadu (Eurostat); do funkce byla jmenovaná 14. září 2004;

Jiří Malenovský - soudce Evropského soudního dvora od května 2004;

Irena Pelikánová - soudkyně Soudu první instance od května 2004;

Jan Kinšt - člen Evropského účetního dvora od května 2004.