Z prakticky konečných výsledků voleb po sečtení 97,7 procent hlasů vyplývá, že komunistická strana v Moldavsku utrpěla porážku. Dostala totiž pouze 45,1 procenta hlasů, což ji zaručuje ve 101členném parlamentu 48 poslanců. Zbylých 53 poslanců budou mít čtyři opoziční strany. Podle agentury AP znamenají dosavadní výsledky téměř jistý konec poslední komunisty vedené vlády v Evropě.

Odklon od Ruska, příklon k Západu

Opoziční předáci čtyř stran prohlásili, že vytvoří koalici, čímž se zvyšuje šance, že se země vzdálí Rusku a přiblíží Evropské unii, píše AP. Konec politické krize, v níž se země zmítá od dubna, to ale ještě nemusí znamenat, upozorňuje ovšem agentura AFP.

I kdyby se totiž všechny čtyři prozápadní opoziční strany spojily, nedaly by dohromady většinu 61 mandátů, která je nezbytná pro zvolení nového prezidenta. Jedině ten přitom může podle ústavy jmenovat nového předsedu vlády.

Vítězné strany tak mohou zformovat jen vedení parlamentu, nikoli vládu. Právě to, že se minulý parlament nemohl shodnout na prezidentovi, způsobilo, že byly vypsány předčasné volby.

Opozice s komunisty spolupracovat odmítá

Všechny tyto čtyři strany deklarovaly, že spolupráce s komunisty pro ně nepřichází v úvahu. Šéf liberálních demokratů Vlad Filat už prohlásil, že nekomunistické strany už jednají o vytvoření koalice. "Dobře znám mentalitu komunistů, vytvořit s nimi koalici je zhola nemožné," řekl v moldavské televizi Marian Lupu.

Dosavadní komunistický prezident Vladimir Voronin po volbách řekl, že je prý pro zemi nezbytné vytvořit velkou koalici, o níž komunisté dosud nikdy nemluvili a vůbec nepřipouštěli možnost jejího vzniku.

OBSE: Volby byly čestné a poctivé

Pozorovatelská mise OBSE neshledala při volbách žádné zásadní porušení obecných norem. OBSE, která do Kišiněva vyslala asi 300 expertů, dnes ve své zprávě konstatovala, že volby byly v zásadě poctivé a čestné, protože umožnily soutěž politických stran, jež reprezentovaly pluralitu názorů.

Volby se konaly poté, co parlament vzešlý z voleb 5. dubna nedokázal ve dvou pokusech zvolit novou hlavu státu, a proto musel být rozpuštěn. Dubnové volby vyhráli přesvědčivě komunisté, opozice však hlasování označila za zfalšované. Když bouřlivé protesty mládeže z počátku dubna k požadovanému opakování voleb nestačily, blokovala opozice oba pokusy o zvolení dosavadní premiérky Zinaidy Greceaniiové novou hlavou státu, a prosadila tak pomocí ústavního ustanovení volby nové.