Jeden z pachatelů takzvané "velké vlakové loupeže“ Ronald Arthur Biggs byl propuštěn z vězení. Šlo ale spíš o formalitu - Biggs, který v sobotu oslaví osmdesáté narozeniny, trpí vážným zápalem plic a je jen málo pravděpodobné, že se z nemoci plně zotaví. Proces propuštění tak proběhl prostě: z nemocnice odešli vězenští dozorci. 

Právě kvůli zdravotnímu stavu slavného lupiče usiloval jeho syn o propuštění již několik let. Ministr spravedlnosti Straw však jeho žádosti opakovaně odmítal, s odůvodněním, že Biggs svého činu nikdy nelitoval. Tento čtvrtek však oznámil, že změnil názor.

"Pan Biggs byl dnes informován o mém rozhodnutí propustit ho ze zdravotních důvodů," uvedl ministr ve čtvrtečním prohlášení.

Biggs, který po několika záchvatech mrtvice zčásti ochrnul, je krmen nazální sondou a již nemůže mluvit, si ve vězení měl odpykat ještě přes 20 let. "Trvalo mu to (se vyjádřit) s psacími potřebami několik minut, ale uvedl, že je velmi šťastný, a my jsme nadšeni, že zvítězil zdravý rozum," uvedl jeho syn.

Rozhodnutí ministra uvítal nejen Biggsův syn, ale i jeho advokát Giovanni Di Stefano. "Je propouštěn na svobodu, aby zemřel. A to není možné považovat za vítězství. Ale je to vítězství zdravého rozumu a pan Straw udělal správné rozhodnutí. Ten člověk je nemocný. Zemře, nepůjde do hospody ani nepojede do Ria. Zůstane v nemocnici. Pokud by z ní mohl vyjít, šel by do domova důchodců," řekl v televizi Sky News.

Miliony ukradli bez jediného výstřelu

Biggs se proslavil v roce 1963. Tehdy se svými čtrnácti kumpány změnil signalizaci na železniční trati a odnesli si 120 pytlů s penězi, ve kterých bylo 2,6 milionů liber, což odpovídá asi dnešním 900 milionům korun. To vše bez použití zbraní, ošetřen musel být pouze strojvedoucí, který utrpěl zranění hlavy.

Celý čin byl proveden velmi precizně, ale pachatelé poté doplatili na svou lehkovážnost. Jen několik dnů poté byli zatčeni a odsouzeni celkem ke tři set letům vězení. Biggs si měl odsedět třicet let, nový rozruch však způsobil o rok později, kdy se mu z ostře střeženého vězení podařilo uniknout.

Poté prodělal plastickou operaci a skrýval se ve Španělsku a Austrálii. Nakonec se usídlil v Brazílii, kde dokonce vznikl jeho fanklub a kde našel také svou současnou ženu.

Několikrát čelil pokusům o vydání do své staré vlasti. Zruinován a nemocen (po záchvatech mrtvice částečně ochrnul) se v roce 2001 po 35 letech na útěku vzdal britským úřadům. Jako důvod Biggs uvedl únavu ze života na útěku a chuť dát si ještě jednou pivo ve své oblíbené hospodě. Podle méně sentimentální verze si však prý už nemohl dovolit platit lékařskou péči v Brazílii, a proto zvolil méně komfortní, ale bezplatný servis britského vězeňského systému.