Abdelbaset Ali al-Megrahi, libyjský tajný agent, který v roce 1988 při bombovém útoku na letadlo společnosti Pan Am zabil 270 lidí, má být příští týden propuštěn. Podle BBC se tak má stát z “humanitárních důvodů“, al-Megrahi totiž trpí rakovinou prostaty v konečném stadiu.

Libyjec al-Megrahi byl v roce 2001 skotským soudem odsouzen k doživotnímu vězení za bombový útok na letadlo cestující mezi Londýnem a New Yorkem v prosinci 1988. Stroj vybouchl nad skotským městem Lockerbie – zemřelo 259 pasažérů a jedenáct dalších lidí, kteří byli zasaženi částmi rozpadlého letadla.

O plánovaném propuštění informoval novináře americký právník Frank Rubino, který libyjského atentátníka zastupoval „Mám informace, že k propuštění má dojít v nejbližší budoucnosti,“ uvedl pro kanál Sky TV. Podle BBC by měl al-Megrahi stihnout strávit se svou libyjskou rodinou ramadán, který začíná příští pátek.

Zdroj z libyjských vládních struktur uvedl, že dohoda o propuštění al-Megrahiho je téměř hotová, skotské autority však odmítly takové tvrzení potvrdit. Rozhodnutí by podle nich mělo padnout tento měsíc.

S propuštěním atentátníka nesouhlasí pozůstalí po obětech tragédie. „Neexistuje naprosto žádný důvod, proč by někdo, kdo zabil 270 lidí měl být propuštěn z humanitárních důvodů,“ řela Američanka Kathleen Flynnová, která při atentátu ztratila svého jednadvacetiletého syna.
Pozůstalí vyjádřili svou nespokojenost s výsledky vyšetřování už v minulosti. Al-Megrahi byl podle mnohých pouze pěšákem a skuteční organizátoři útoku vyvázli bez trestu. „Raději bychom ve vězení vidělí Kaddáfího. Ale al-Megrahi byl tím, kdo byl usvědčen a prohrál i odvolání. Takže ho rád vidím ve vězení a nerad bych ho viděl kdekoliv jinde,“ shrnul své dojmy Bob Monetti, bývalý prezident organizace „Oběti letu číslo 103“.