Zapálené svíčky, smuteční kytice a zašeptané poslední Zdař Bůh. To je obrázek dnešní Handlové. Na náměstí se odpoledne koná veřejné rozloučení s dvaceti oběťmi největší důlní tragédie v historii Slovenska.

Městský úřad naplánoval začátek pietní akce na pravé poledne, ale lidé sem přicházeli od časného rána. Všichni chtějí uctít památku horníků a záchranářů, kteří zahynuli desátého srpna při výbuchu plynu v podzemí.

Modlí se, aby se muž vrátil ze šachty živý

Nikomu není příliš do řeči. Lidé, kteří přišli zapálit svíčku, se zlobí na vedení dolů. Mrtví ještě nejsou pochováni a v dole se už zase těží. A nedaleko místa, kde k neštěstí došlo.

„Pracují asi kilometr od místa výbuchu a navíc tam pořád hoří. Ještě se úplně nepodařilo oheň uhasit. Jasně, že se všichni o ně bojíme. Ta šachta měla být dávno zavřená,“ říká se slzami v očích manželka jednoho z horníků. Každý den se prý kolem půl druhé modlí, aby její muž přišel z práce domů živý a zdravý.

Vedení dolů v oficiálním stanovisku obavy odmítlo. Horníkům prý žádné nebezpečí nehrozí. „Důvodem je zabezpečení stability přístupových chodeb ke stěnám, které by v opačném případě mohly podlehnout různým projevům tlaku,“ řekla novinářům mluvčí dolů Adriana Siváková. Obnovení těžby prý povolil příslušný báňský úřad.

Varování horníků nikdo neposlouchal

Jenže podobná ujišťování místní už jednou slyšeli. Horníci totiž vedení dolů před rizikem výbuchu varovali už v minulosti. Nikdo jim ale nenaslouchal. Mezi lidmi tak zaznívají hlasy, že k tragédii vůbec nemuselo vůbec dojít.

Ústav pro dohled nad zdravotní péči už potvrdil, že všechna těla zemřelých byla identifikována a nic už nestojí v cestě tomu, aby rodiny mohly své blízké pohřbít. To ale není hlavní otázka, která rezonuje celým Slovenskem. Proč muselo k takovému neštěstí dojít? Nedalo se tragédii předejít? Byly dodrženy bezpečnostní předpisy? Pokud ne, kdo za to nese odpovědnost?

Peter Čičmanec, generální ředitel Hornonitrianských dolů Prievidza čelí všem těmto otázkám s kamennou tváří. Odvolává se na probíhající vyšetřování. „Vše už bylo řečeno,“ odbývá novináře i pozůstalé.

Příčiny výbuchu prošetřuje několik na sobě nezávislých týmů, přivoláni byli i zahraniční experti. „Bylo zahájeno trestní stíhání neznámého pachatele pro podezření z trestného činu všeobecného ohrožení,“ potvrdil ministr vnitra Robert Kaliňák.

„Všechno ukáže vyšetřování a slibujeme, že uděláme vše, co je v našich silách, aby bylo objektivní a příčina tragédie byla odhalena,“ tvrdili shodně premiér Robert  Fico i ministr hospodářství Lubomír Jahnátek. Zjistit, proč a jak k výbuchu v podzemí došlo, může trvat několik měsíců.

Rodiny obětí dostanou odškodné od vlády, osm set eur už poslalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Přispělo i město Handlová. Pozůstalým chtějí pomoct i neznámí lidé, kteří posílají příspěvky na k tomuto účelu zřízený účet, nebo prostřednictvím sms zpráv.

Oficiálního pietního aktu se odpoledne zúčastní řada vládních představitelů v čele s prezidentem Ivanem Gašparovičem i  premiérem Robertem Ficem. Ten chce každému pozůstalému osobně kondolovat.