Zdravotní stav Libyjce Midžrahího nemusí být zdaleka tak vážný, jak tvrdila lékařská zpráva na jejímž základě byl minulý týden propuštěn ze skotského vězení. Tvrdí to poslanec skotského parlamentu a lékař Richard Simpson. Vášnivá debata kolem propuštění muže, který byl odsouzen za zabití 270 lidí, tak nekončí.

Agent libyjské tajné služby Midžrahí byl v roce 2001 odsouzen na doživotí za atentát na letadlo nad skotským městem Lockerbie koncem osmdesátých let. Podle skotského práva je ale možné propustit vězně, kterému zbývají méně než tři měsíce života a právě tolik dávala atentátníkovi lékařská zpráva, na základě které skotská vláda rozhodla minulý týden o jeho propuštění.

Celou kauzu však provází ostrá kritika ze strany britského i amerického tisku. Libyjec byl totiž v Tripolisu přivítán davy jako hrdina a jeho propuštění narušuje skotsko-americké vztahy. Z USA totiž pocházela většina obětí výbuchu letadla, které směřovalo z Londýna do New Yorku.

Nyní se ke kritice přidaly i hlasy, které tvrdí, že závěry vězeňských lékařů o zdravotním stavu propuštěného jsou neprůkazné. “Z lékařských zpráv a názorů odborníků je zřejmé, že Midžrahí může žít ještě mnoho dalších měsíců,” tvrdí skotský poslanec Simpson.

Midžrahí trpí rakovinou prostaty, zprávu pro skotskou vládu ale vypracoval praktický lékař. Podle Simpsona, který dříve působil v organizaci sdružující odborníky na tuto nemoc, nemohl mít ale běžný praktický lékař dostatečný vhled do problematiky.

„Jestli bude pacient žít méně nebo více než tři měsíce by si žádný specialista na rakovinu prostaty netroufl říct,“ uvedl Simpson.

Skotský list The Scotsman navíc tvrdí, že příslušní vězeňští lékaři mohli být zaměstnanci libyjské vlády. Skotský premiér MacAskill toto zjištění zatím nekomentoval. Musí totiž čelit řadě dalších kritických hlasů.

Původně totiž skotská vláda uváděla, že Midžrahímu bylo umožněno vrátit se do Libye, protože skotské bezpečnostní složky nedoporučily jeho setrvání v zemi. Nyní se však ukazuje, že svůj krok se skotskou bezpečností MacAskill vůbec nekonzultoval.

Britský premiér Gordon Brown řekl, že lituje způsobu, jakým se celá věc odehrála, ale protože skotská justice je nezávislá, nemůže do případu zasahovat.