Nižší výdělky, nezaměstnanost a špatné zacházení, to jsou podle irského odborového svazu Unite hlavní důvody, proč by Irové neměli přijmout lisabonskou smlouvu o reformě EU. Druhý největší odborový svaz v Irsku proto vyzývá voliče, aby v nadcházejícím referendu dokument odmítli.  

Irové zamítli smlouvu už jednou, a sice loni v červnu v prvním referendu, 2. října budou hlasovat znovu. Irská vláda vyjednala v uplynulých měsících pro svou zemi záruky, které by měly nyní zajistit její schválení.

Potvrzují to i dosavadní průzkumy, podle kterých by se mělo pro smlouvu vyslovit asi 54 procent Irů. Před loňským prvním referendem tomu bylo podobně, ale Irové nakonec smlouvu odmítli.

Podle prohlášení Unite jsou nové záruky pro práva zaměstnanců nedostatečné. "Irští pracující jsou jediní v Evropě, jejichž právo na spravedlivou odměnu a bezpečnou zaměstnanost považuje jejich vláda za překážku k ekonomickému oživení," řekl tajemník Unite v Irsku Jimmy Kelly. Jeho svaz má v zemi kolem 60.000 členů.

Pravice pro Lisabon 

Kampaň za "ne" lisabonské smlouvě vedou v Irsku socialisté a nacionalisté, poznamenala agentury Reuters. Snahu pravicové vlády prosadit "ano" naopak podporují mnohé podniky, které se jako například Intel či Ryanair obávají o osud irského hospodářství v případě nového zamítnutí smlouvy.

K nejhlasitějším odpůrcům lisabonské smlouvy se v Irsku zařadil euroskeptik Decan Ganley - podnikatel, který založil stranu Libertas a snažil se s ní prorazit v Bruselu.

Ke vstupu smlouvy v platnost je zapotřebí, aby ji ratifikovalo všech 27 členských zemí unie. Irsko je jediné, kde se o ní rozhoduje v referendu, všude jinde rozhodovaly parlamenty, a to kladně.

Zda lisabonská smlouvy vstoupí v platnost závisí také na tom, zda ji podepíší prezidenti Česka a Polska, kde už ji parlamenty schválily, ale hlavy obou států podle všeho čekají na výsledek nového referenda v Irsku. V Německu čeká prezident s podpisem na schválení zákona, který posílí rozhodovací pravomoci německého parlamentu při evropské integraci.