Malá ruská obec Srednyaya Akhtuba po desetiletí ničím nevynikala, teď si tu ale podávají dveře zahraniční novináři. Na svědomí to má prodavač melounů tmavé pleti. Joachim Crima, který pochází z Guiney Bissau, se rozhodl, že udělá z Ruska druhé Spojené státy a stane se prvním černochem, který ve federaci vstoupí do vrcholové politiky.

Pro jeho tmavou pleť a odhodlání mu teď v odlehlém ruském regionu nikdo neřekne jinak, než ruský Obama. Média tento obraz podporují, BBC a další přinášejí až neuvěřitelné záběry - Afričan stojí nad skupinou kopáčů a dává jim pokyny v ruštině.

Mám vůli politiku změnit, hlásá Joachim, otázkou ale je, jestli společnost, kde je "populární" rasismus a útoky neonacistů jsou stále častější, projeví vůli přijmout jako svého politického reprezentanta člověka z jiné kultury.

Ačkoliv část veřejnosti už vede muže z východního pobřeží subsaharské Afriky v povědomí, zpravodajové pochybují o tom, že by mohl u voličů úspěch.

Rasistické smýšlení je silnější 

"Jeho šance se rovnají nule, úroveň rasismu dosahuje v Rusku nejvyšší možné míry," domnívá se reportér BBC. Podle něj sice mnoho Rusů mluví před televizními kamerami v Crimův prospěch, nakonec se k němu ale otočí zády.

"Politik by měl být jeden z nás, tedy Rus bílé pleti," převládá ale názor i v ruské obci, v jejíž vodách loví Crima své potenciální voliče.

Jakkoliv se někdejší Sovětský svaz snažil profilovat jako přítel Afričanů - například ročně zval na své území stovky tisíc studentů z Afriky na studijní pobyt, dnešní ruský názor na obyvatele černého kontinentu je jiný.

V Rusku rok od roku přibývá rasově motivovaných útoků a stoupenců krajní pravice. Jen za první měsíc letošního roku zemřelo z rasových důvodů 12 lidí. Statistiky pak hovoří o minimálně 90 obětech z řad přistěhovalců za loňský rok.