Na nádraží Liverpool Street v pátek přijel historický vlak Winton Train, který připomíná zachránce stovek československých židovských dětí sira Nicholase Wintona. Vlak, který vyrazil v úterý z Prahy s dvaadvaceti zachráněnými „dětmi“ a jejich rodinnými příslušníky, uvítal na nádraží v Londýně sám Winton.

Tento Brit, kterému bylo v květnu sto let, zorganizoval těsně před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z Protektorátu do Británie. První vlak odjel z Prahy 14. března 1939, poslední osmý byl vypraven 2. srpna 1939.

Největší souprava s 250 dětmi měla odcestovat počátkem září 1939. Protože vypukla druhá světová válka, nacisté tuto jízdu zrušili. Většina malých pasažérů, kteří již stáli na nástupišti a na které v Londýně čekali jejich náhradní rodiče, za války zemřela. Také rodiny zachráněných dětí z velké části zahynuly.

Historický vlak, který měl sedmdesát let staré události připomenout, vyjel z pražského Hlavního nádraží prvního září a projel stejnou trasou jako v roce 1939. Jeho posádku tvořilo mimo jiné několik zachráněných dětí, které jsou dnes již v důchodovém věku. Další přistoupily cestou nebo vlak vítaly v Londýně.

Hanna Sloamová tak po sedmdesáti letech potkala Lisu Midwinterovou, dívku, se kterou tehdy z Československa utíkala ve stejném vlaku. „Nikdy se mi nepodařilo nalézt nikoho, s kým jsem byla ve vlaku. Nemůžu tomu uvěřit, péče o mladší Lízu mi tehdy pomohla překonat to, že jsem se musela rozloučit s domovem,“ řekla reportérům BBC.

Na nádraží v Liverpool Street byl před šesti lety odhalen památník účastníkům dětských vlaků z nacisty podmaněné Evropy. Jeho autorkou je sochařka Flor Kentová, která se také podepsala pod plastiku odhalenou na pražském Hlavním nádraží v úterý u příležitosti odjezdu Wintonova vlaku. Socha tehdy třicetiletého Wintona se dvěma z dětí, které zachránil.