Abdulla Ahmed Ali, Assad Sarwar, Tanvir Hussain a Umar Islam byli v pondělí odsouzeni na doživotí soudem v anglickém městě Woolwich. Všichni čtyři byli již začátkem září shledáni vinnými z přípravy vraždy v souvislosti s přípravou atentátů na nejméně sedm letadel směřujících z Velké Británie do Severní Ameriky v roce 2006.

"Jejich záměrem bylo připravit hrůzný teroristický čin, který by se po boku událostí z 11. září 2001 zařadil do historie," vysvětlil své rozhodnutí soudce Richard Henriques. Dodal, že šlo o "nejzávažnější a nejděsivější konspiraci", kterou jeho soudní okres kdy projednával.

Rozsáhlé zatýkání a domovní prohlídky v srpnu 2006 vedly k rozbití rozsáhlé teroristické buňky. Agenti MI5 ji odhalili na základě odposlechů a v bytech nalezli chemikálie, elektrická zařízení a další materiál k výrobě bomb.

Následné vyšetřování prokázalo, že teroristé chtěli vyrobit tekuté výbušniny, které by jako energetické nápoje propašovali na palubu letadel.

Jejich obhájci se pak snažili předejít nejvyšším trestům tvrzením, že muži připravovali pouze menší výbuchy, které by lidi na letištích postrašily, ale nechtěli nikoho zabít. Vyšetřovatelé však dokázali, že vůdce buňky Ali měl vytipováno sedm letadel směřujících z Velké Británie do USA a Kanady.

Za vůdce teroristické skupiny byl označen osmadvacetiletý Ali, kterému může být trest prominut nejdříve po čtyřiceti letech ve vězení. O rok starší Sarwar, který skladoval "přísady" pro výbušných " nápojů" a média ho proto označují jako "proviantního důstojníka" buňky za mřížemi stráví nejméně 36 let. Aliho vrstevník Hussain se na svobodu může dostat za 32 let a nejstarší ze skupiny, jednatřicetiletý Islam za 22 let.

Islamovi se přitom nepodařilo prokázat plán způsobit výbuch letadel, byl ale usvědčen z obecnějšího trestného činu přípravy vraždy. 

Pokud by se těmto mladíkům plánovaná akce podařila, mohli zabít až dva tisíce lidí. 

Podle BBC neukázali po vyslechnutí rozsudku muži žádné emoce, ačkoliv Ali už během přelíčení jednou rozčileně gestikuloval. A to ve chvíli, kdy mu soudce řekl: "Svým plánem jste chtěli získat celosvětovou pozornost, tak ji teď máte.

Odhalení případu v roce 2006 vedlo k celosvětovému zpřísnění bezpečnostních opatření v letecké dopravě. Cestující si od té doby nesmějí s sebou do letadel brát tekutiny.

Začátkem října pak soud rozhodne o osudu dalších třech členů této teroristické buňky.