"Jediný způsob, jak zaručit, že Irsko bude vždy mít komisaře, je hlasováním "ano" pro "Lisabon"," uvedl Barroso, který je v sobotu na jednodenní návštěvě Irska, v dnes publikovaném rozhovoru s listem The Irish Times. "Jestliže (výsledkem bude) "ne", budeme samozřejmě muset snížit počet komisařů. Tak je to v současných smlouvách a my jsme z právního hlediska nuceni to učinit."

O lisabonské smlouvě, jejímž cílem je přizpůsobit fungování unie zvýšenému počtu jejích členů, mají Irové rozhodnout v referendu 2. října. V hlasování loni v červnu ji odmítli, nejnovější průzkumy ale tentokrát napovídají, že by smlouva napodruhé v Irsku mohla projít.

Vstup lisabonské smlouvy v platnost vyžaduje ratifikaci ve všech 27 členských zemích Evropské unie, zatím ji ratifikovalo 23 států. Kromě irského referenda se čeká také na Německo, Polsko a Českou republiku, kde chybí podpis prezidentů.

Podle Barrosa by odmítnutí smlouvy v irském referendu přivedlo Irsko do nejisté pozice v Evropě a výrazně by poškodilo již tak zatíženou ekonomiku země. "Existují určitě pochybnosti o budoucí pozici Irska. Někteří lidé se mě ptali: opustí Irsko EU? Pro důvěru investorů je důležité, aby Irsko mělo jistou budoucnost v EU," řekl.