Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že podle zatím nezveřejněné kanadské studie by očkování proti běžné chřipce mohlo zvýšit riziko nákazy takzvanou prasečí chřipkou.

Kienyová se zmínila o tom, že by studie mohla být zkreslená, i když její autoři patří ke známým a schopným badatelům. "Důvod, proč by to mohlo být v Kanadě v této dílčí studii jinak než na jiných místech světa, není zatím znám. Mohlo by to být zkreslení, mohlo by to být ale i něco reálného," uvedla Kienyová.

Podle ní všechny farmaceutické firmy, které vyrábějí vakcínu proti sezónní chřipce, budou schopny produkovat i očkování proti viru A(H1N1). Celkem budou moci ročně udělat tři miliardy dávek. Přednostně by se prý měli očkovat zdravotničtí pracovníci.

Původně se podle agentury AP předpokládalo, že farmaceutické společnosti vyrobí vakcíny mnohem víc. Očekávalo se pět miliard dávek ročně. "Prakticky každý je náchylný k infikování novým a velmi nakažlivým virem," uvedla WHO. Vyrobené vakcíny tak nebudou první rok pro lidstvo stačit.

Podle AP ale zůstává otázka, jak velká ve skutečnosti bude poptávka po očkování proti prasečí chřipce. Většina pacientů totiž měla jen mírné příznaky. Několik milionů lidí, kteří s nemocí přišli do styku, by si ale mělo už vytvořit protilátky, uvedla AP. Jejich imunita by tedy měla být silnější aspoň do doby, než vir zmutuje. První výsledky klinických studií podle WHO ukazují, že zdravým dospělým a starším dětem by měla stačit jedna dávka vakcíny místo původně zamýšlených dvou.


Většinu z vyrobené očkovací látky si objednaly bohatší státy. USA a některé další země se minulý týden shodly na tom, že část zásob věnují chudým krajinám. Rozdělování bude WHO koordinovat.

Podle posledních údajů, které zveřejnilo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), se v Evropě novou chřipkou nakazilo přes 53.500 lidí. Přes 160 osob zemřelo. Čeští lékaři zatím zaznamenali 296 případů nákazy, nikdo nezemřel, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Ve světě vir A(H1N1) dosud zabil zhruba 4200 osob.