Lisabonská smlouva o reformě evropských institucí byla v irském referendu napodruhé schválena. I když ještě nebyly spočteny všechny hlasy, na jasném "ano" pro smlouvu se shodují irská média, stejně jako stoupenci i odpůrci smlouvy. "Trend je jasný po celé zemi," řekl televizi RTÉ irský ministr zahraničí Micheál Martin. Porážku uznal i známý odpůrce smlouvy Declan Ganley.

"Je to dobře pro zemi. Tentokrát to vypadá jako přesvědčivé ´ano´," prohlásil Martin. Podle něj smlouva při minulém referendu loni v červnu propadla kvůli "informačnímu deficitu a nedostatku znalostí".

"Jsem přesvědčen, že smlouva zvítězí v poměru dvě ku jedné. Je to drtivé," řekl ministr pro evropské záležitosti Dick Roche.

Šéf nejsilnější lidovecké frakce v Evropském parlamentu Joseph Daul v reakci na zprávy o tom, že Irové zřejmě řekli lisabonské smlouvě ano, tamním voličům za jejich rozhodnutí poděkoval. Současně vyzval prezidenty Polska a České republiky, aby ratifikaci ve svých zemích už dál nezpožďovali.

"Je to významný úspěch pro Irsko i pro Evropu," řekl Daul. "Těším se nyní na dokončení ratifikačního procesu v nadcházejících týdnech. Vyzývám Polsko a Českou republiku, aby (smlouvu) bez odkladu ratifikovaly," uvedl v prohlášení rozeslaném novinářům.

Pro byla drtivá většina

Dosavadní výsledky sčítání potvrzují, že smlouva byla bezpochyby schválena s přesvědčivou většinou, uvedla RTÉ. Například v západní části Dublinu byla spočítána polovina hlasů a 65 procent je pro "Lisabon", na jihozápadě hlavního města je pro 60 procent hlasů, v okrese Kerry North je poměr 60 ku 40 procent pro smlouvu.

Tento trend je patrný prakticky všude, včetně okresů, které byly loni proti, zdůraznila RTÉ. Například na severu Dublinu minule odmítlo smlouvu 60 procent voličů, nyní je poměr přesně opačný.

Porážku uznal i jeden z nejvýraznějších odpůrců smlouvy, byznysmen Declan Ganley. Podle něj stoupenci smlouvy dosáhli "velmi přesvědčivého vítězství". "Byla to drtivá volba pro ´ano´," řekl a dodal, že pro Irsko je to špatně. Další známý odpůrce smlouvy, socialistický poslanec Joe Higgins, zažertoval, že "teď to je remíza 1:1".

To, že v pátečním referendu voliči lisabonské smlouvě dali zelenou, uznávají i její odpůrci z uskupení Coir (Spravedlnost). "Vypadá to na ´ano´," řekl jeho mluvčí Richard Greene. Vyzval nicméně českého prezidenta Václava Klause, aby smlouvu nepodepisoval.

Zůstane Praze Černý Petr?

Pokud bude "Lisabon" v Irsku schválen, bude unie čekat na Českou republiku. Polský prezident Lech Kaczyński totiž slíbil, že po irském "ano" smlouvu "bez odkladů" podepíše.

Zbýval by pak jen podpis českého prezidenta Václava Klause, který čeká na vyřízení stížnosti skupiny senátorů u českého ústavního soudu. Dokument vzniklý z dlouhých a tvrdých vyjednávání sice schválily obě komory parlamentu, chybí však právě Klause.

Klaus by se měl k návrhu senátorů do dvou týdnů vyjádřit jako účastník řízení. Šéf tribunálu Pavel Rychetský upozornil v dopise zaslaném Hradu, že po podání návrhu prezidentovi a předsedovi vlády ukládá zdržet se jakýchkoli kroků, jež by mohly vést k ratifikaci smlouvy, a to až do doby rozhodnutí soudu.