Nápad přebudovat stávající centrálu NATO na kriminál neprošel. Belgické království proto vyřeší zoufalý nedostatek vězeňských cel ještě originálněji: za třicet milionů eur ročně si od nizozemské vlády pronajme věznici Willem II. v jihonizozemském Tilburgu.

Pět set belgických vězňů - půjde výhradně o vlámsky mluvící odsouzené - se do nizozemského Tilburgu přesune v lednu 2010. Od té doby začnou na celém území věznice Willem II. platit belgické zákony. Také vězeňská správa bude belgická. Jen řadoví dozorci budou Nizozemci.

"Něco takového nemá na světě obdobu, je to zcela unikátní dohoda," řekla náměstkyně nizozemského ministra spravedlnosti Nebahat Albayraková.

Všeobecná spokojenost

Belgické vládě se ulevilo, alespoň částečně se jí podařilo vyřešit vězeňskou krizi. Pro svých deset a půl tisíce vězňů má k dispozici pouhých osm tisíc míst. Například věznice v Gentu s kapacitou 266 vězňů momentálně "ubytovává" 356 kriminálníků. Množí se útěky, od počátku letošního roku jich bylo devětatřicet (pro srovnání: v Nizozemsku jediný).

Nadšená je i nizozemská vláda, které v kriminálech přebývá dva tisíce míst (ve věznicích má 14 tisíc míst, ale "jenom" dvanáct tisíc vězňů) a musí propouštět vězeňský personál.

Věznici v Tilburgu s celkovou kapacitou 681 míst si chce Belgie pronajmout na tři roky s možností prodloužení o jeden rok. Bude za to platit třicet milionů eur ročně, při počtu pět set vězňů tedy 164 euro na odsouzeného a den.

"Naším cílem bylo získat vhodné prostory co možná nejrychleji," řekl belgický ministr spravedlnosti Stefan De Clerck. "Museli jsme velmi rychle vyřešit kritickou situaci," dodal premiér Herman Van Rompuy. "Samozřejmě, jde o provizorní řešení, protože počítáme s tím, že v roce 2012 budeme mít k dispozici vlastní novou věznici," upřesnil ministr de Clerk.

Belgičtí politici a experti uvažovali i o možnosti přebudovat na vězení některé z rušených kasáren. Nakonec ale dospěli k závěru, že by to bylo příliš nákladné a trvalo by to příliš dlouho.

Kriminál místo centrály NATO?

Belgičané si nějaký čas pohrávali i s myšlenkou zřídit kriminál ze současné centrály Severoatlantické aliance. Tu totiž diplomaté a vojáci do pěti let opustí. Belgický ministr pro Brusel Charles Picqué letos na jaře oznámil, že chce do starého sídla aliance sestěhovat vězně ze všech tří vězení v metropoli. Tedy ze Saint-Gilles, Forest a Berkendaelu. "Je to naše priorita," řekl ministr Picqué při slyšení před parlamentním výborem pro justici.

Staré sídlo aliance nechala v roce 1967 narychlo vybudovat belgická vláda jako provizorium po vystěhování centrály z Paříže. Prostory pro nové členské země byly pak přistavovány průběžně, vypadají trochu jako na sebe nalepené unimobuňky. Sídlí zde i Stálá mise České republiky se svými zhruba padesáti zaměstnanci.

Politici členských zemí Aliance se už před několika lety shodli na tom, že starý nevyhovující objekt opustí a přestěhují ústředí jinam. Nové sídlo nyní vyrůstá na "zelené louce" hned naproti tomu starému, přímo za dálnicí vedoucí od letiště Zaaventem do centra belgické metropole. Veškerý personál by se měl do nového přestěhovat v roce 2014.

Projekt "kriminál v NATO" ale ještě není úplně mrtvý. Nedá se totiž vyloučit, že belgická vláda nakonec dospěje k závěru, že odsouzené z nizozemského Tilburgu přesune právě tam.